Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aman ucuz almayın

  Hürriyet Haber
  07.07.2007 - 01:12 | Son Güncelleme: 07.07.2007 - 01:12

  Hürrİyet’in "Otoyaşam" ekinde "Rüzgárın Kızı" adıyla motosiklet severlerin büyük ilgi gösterdiği Ayşe Şule Bilgiç, kask konusunda şu uyarılarda bulundu:

  Pek çok kazada, büyük oranda can kurtaran kasklar, bilinenin aksine aslında oldukça basit bir yapıya sahiptir.

  KABUK: En dışındaki kabuk genellikle tek parça sert bir malzemeden üretilir. Bu kabuğun görevi darbe sonrasında kaskın tek parça kalmasını sağlamaktır.

  İÇ KABUK: Bir çeşit köpükten oluşan ikinci katmandır. Kaskın asıl darbe emen ve kafayı koruyan bölgesi burasıdır. Darbe emme özelliği yüksek olan bu malzeme zamanla hava ile etkileşerek, darbe emme özelliğini kaybeder. Bu yüzden kaskların belli bir raf ömrü vardır.

  İÇ KAPLAMA: Kafanın kaskın içinde rahat etmesini sağlamak ve az da olsa darbe enerjisini dağıtmakla görevlidir.

  KAYIŞ SİSTEMİ: Kaza anında kaskın kafadan çıkmasını önlemek gibi çok önemli bir görevi vardır. Bu sebeple kaskı kafasında ama kayışı açık olan bir sürücü kask takmayan biri ile neredeyse eşit risk taşımaktadır.

  HER KASK KORUMAZ

  ÇELİK, kaskta kullanılmayan bir maddedir. Kask konusunda önemli bir nokta da, bir kez darbe almış olan bir kaskın, ikinci bir darbeyi koruma yeteneğinin olmamasıdır. Kaskınız boy seviyesinden yere düşer, ya da herhangi bir kazada kuvvetli bir darbe alırsa tekrar kullanılması doğru değildir. Motosiklet kullanıcılarına söyleyebileceğim en önemli uyarı, piyasada dış görünüş olarak kendisinden 3-4 kat pahalı markalardan farkı yokmuş gibi duran, ucuz kasklardan uzak durmaları. Hiçbir koruyuculuğu olmayan bu kasklar kazada bırakın darbe emmeyi, karpuz gibi yarılmaktadırlar.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı