Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Aman girmeyin konuşalım

  Uğur ERGAN / ANKARA
  17 Ekim 2007 - 00:00Son Güncelleme : 17 Ekim 2007 - 01:46

  Apar topar dün Ankara’ya gelen Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Tarık Haşimi, Kürt grupları ikna etmek için biraz daha süre istedi. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan ise, Haşimi’yi son kez uyardılar.

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün TBMM’den geçmesi beklenen tezkere öncesi Irak Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Tarık Haşimi’yi PKK terörü ile mücadelede son kez uyardı. Haşimi ise Irak’ın içinde bulunduğu zor koşullara rağmen PKK ile mücadelede kararlı olduğunu vurgulayarak, Bağdat yönetimine Kürt grupları ikna etmek için biraz süre tanınmasını istedi. Haşimi’nin bu tutumu, "Aman girmeyin, konuşalım" olarak değerlendirildi. Haşimi, Irak’ın kararlılığını, dün Esenboğa Havalimanı’ndaki, "Irak, PKK’yı topraklarında gayrı meşru olarak varlığını sürdüren bir terör örgütü olarak görmektedir. PKK sınırı kullanarak terör faaliyetlerinde bulunmakta ve Irak anayasasını ihlal etmektedir. Irak hükümeti sorumluluğunun bilincindedir ve bu faaliyetlere son verme niyetindedir" sözleriyle ortaya koydu.

  BARZANİ İLE GÖRÜŞTÜ

  Dün acilen Ankara’ya gelen ve Türkiye’ye hareketinden önce Irak Kürdistan Bölgesel Başkanı Mesud Barzani ile telefon görüşmesi yapan Haşimi, Türkiye’yi sınır ötesi operasyon düşüncesinden vazgeçirmeye çalıştı. Ankara’da önce Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edilen, ardından da Başbakan Erdoğan’la görüşen Haşimi, Esenboğa’da, iki ülke arasındaki gerginliği gidermek için kendi inisiyatifi ile geldiğini açıklayarak, şöyle dedi: "Gerginleşen ilişkiler beni kaygılandırıyor. Sükunet ve sakinliğe davette bulunuyorum. Terör kurbanları Türk askerlerin ve masum sivillerin ailelerine başsağlığı dilemek ve Irak halkının dost Türk halkına taziyelerini bildirmek istiyorum."

  KARARLIYIZ MESAJI

  Gül ve Erdoğan ise Türkiye’nin defalarca uyarıda bulunmasına rağmen, yeterli sabrı gösterdiğini, ancak ortaya koyduğu iyi niyetin karşılığını görmediğini vurgulayarak, "Artık askerlerimizin, vatandaşlarımızın, teröristlerin hedefi olmasına göz yumamayız. Siz en etkin önlemleri almadığınız için, biz almada kararlıyız" dediler.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı