Dünya Haberleri

  Aman Cheney vurma beni

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  15.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Haftasonu Teksas’ta çıktığı bıldırcın avında yanlışlıkla 78 yaşındaki av arkadaşını vuran ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, komedyenlere malzeme oldu. Şovmenler birbiri ardına Cheney esprileri patlatırken, medya da "Bu haberi niye yerel basından öğrendik" diye Beyaz Saray’ı soru bombardımanına tuttu.

  NE Irak’ta patlayan bombalar, ne İran’ın nükleer gerginliği tırmandırması. Dün ABD’de günün konusu, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin haftasonu bıldırcın avında yanlışlıkla 78 yaşındaki av arkadaşı Harry Whittington’u yaralaması oldu.

  Sakar avcı hikayesinden kárlı çıkan taraf komedyenler oldu. Bush yönetimini eleştirmek için fırsat kollayan şovmenler, peşpeşe esprilerle hem yönetimi tiye aldılar, hem de kamuoyunun rahatsızlıklarını dile getirme fırsatı buldular. David Letterman, "Kitle imha silahlarını bulduk: Dick Cheney’deymiş" dedikten sonra, "Usame bin Ladin’i değil ama 78’lik avukatı mıhladık" diye devam etti. Oscar adaylarını bir araya getiren yemekte bile Başkan Yardımcısı’nın arkadaşını avlaması konu oldu. George Clooney, "Cheney, Oscar töreninde bana eşlik edecek" diyerek rakiplerine inceden bir gözdağı yolladı.

  Bu işten zararlı çıkan ise Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan oldu. Öfkeli Beyaz Saray muhabirleri, ısrarla olayın basına neden bir gün geç bildirildiğini öğrenmek istediler. Beyaz Saray, geçen cumartesi günü yaşanan av kazasını, pazar günü öğleden sonra basına haber vermişti. Scott McClellan, açıklamayı, olayın yaşandığı çiftliğin sahibi Katharine Armstrong’un yapmasının uygun görüldüğünü ve yerel bir gazeteye duyurulduğunu belirtti.

  Öte yandan Cheney’nin avlanma ruhsatı için 7 dolarlık damga pulunu almadığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Cheney’nin çalışma arkadaşlarının Başkan Yardımcısı’nın Teksas’ta avlanması için gereken bütün işlemleri yaptığı ancak 7 doların unutulduğu belirtildi.

  Cheney ve avukatı sorgulayan polis, olayın "kazara" meydana geldiğini ve alkol bağlantılı bir eylem olmadığını karara bağladı. Avda tüfekten atılan saçmalarla boynundan ve yüzünden yaralanan milyarder avukatın durumunun iyi olduğu ve birkaç gün içinde taburcu edilmesinin beklendiği açıklandı.

  Öte yandan Cheney’nin bıldırcın avında yaraladığı Whittington göğsündeki saçmaların etkisiyle dün küçük bir kalp krizi geçirdi. Christus Spohn Memorial Hastanesi Sözcüsü Peter Banko, Whittington’un yoğun bakım ünitesine alındığını ve en az yedi gün daha gözlem altında tutulacağını bildirdi.

  CHENEY’YE KARŞI TURUNCU ALARM

  Medyanın espri bombardımanına karşı Beyaz Saray savunmaya geçmektense bombardımana bizzat katılmayı seçti. Resim çekilmesine izin verilmeyen bir toplantıya turuncu bir kravatla katılan Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan (yanda), bunun Cheney’nin kazara kendisini vurmaması için önlem olduğunu söyledi. Başkan Bush’un kardeşi Florida Valisi Jeb Bush da göğsündeki turuncu bir amblemi göstererek "Dick Cheney’nin gelmesinden korkuyorum da" diye espri yaptı.

  ABD Başkanı George Bush ile Başkan Yardımcısı Dick Cheney, av kazasıyla ilgili açıklama yapmazken basının bu konudaki sorularını yanıtlamak Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan’a düştü. Özellikle NBC muhabiri David Gregory ile sözcü arasında kişisel sataşmalara varan bir tartışma yaşandı. McClellan, kendisini demagoji yapmakla suçlayan Gregoy’yi "sakinleşmeye" davet etti.

  Bin Ladin’i değil ama 78’lik avukatı mıhladık

  CBS televizyonunda yayınlanan "Late Show with David Letterman":

  İyi akşamlar bayanlar baylar, sonunda iyi haber, kitle imha silahlarının yerini belirledik. Dick Cheney’deymiş.

  Ancak kötü bir haber, seyahatten önce Donald Rumsfeld, çelik yelek talebini geri çevirdi.

  Usame bin Ladin’i değil ama 78 yaşındaki avukatı mıhladık.

  Vurulan adam, Cumhuriyetçi bir avukat ve Cumhuriyetçi partinin donörlerinden, neyse ki aklanmış para tomarı saçmalara tampon oldu. Şimdi iyi. Sadece biraz cüzdanı zarar gördü.

  NBC televizyonunda Jay Leno:

  California’da iyi olsa bile doğuda hava çok kötü. Washington D.C.’de o kadar çok kar var ki, Cheney, kutup ayısı diye şişko bir adamı vurdu.

  Ambulans geldiğinde, alışkanlıktan Cheney’yi sedyeye yatırmışlar.

  Cheney’nin vurduğu adamın üzerinde parlak turuncu bir şapka ve mont varmış. Cheney bunu gay bir bıldırcın sanmış.

  "Jon Stewart ile Şov":

  78 yaşındaki Harry Whittington, Alexander Hamilton’dan bu yana bir başkan yardımcısı tarafından vurulan ilk kişi oldu. Hamilton, şerefinden ötürü Aaron Burr ile yaptığı düelloda vurulmuştu. Ya Whittington? Cheney, onu kuş sandı.

  Sevgili anneler babalar, eğer programı izliyorsanız şunu vurgulamak istiyorum: Çoğunuzu Başkan Yardımcısı ile ava yollamayın. Ne tür kárlı işler sözkonusu olursa olsun yine de değmez.

  Oscar yemeğinde George Clooney:

  Dick Cheney, Oscar töreninde bana eşlik edecek. Çok şeker biri. Beni aradı ve ava davet etti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı