« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Amacımız milli takımımızın dünya kupasını kazanması"

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Genel Sekreteri Prof. Dr. Emre Alkin, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupasına hem en iyi şekilde ev sahipliği yapmak hem de kupayı kazanmak istediklerini söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Emre Alkin, yaptığı açıklamada, organizasyonun ev sahipliğinin Türkiye'ye verilmesi anını hatıladığını ve büyük heyecan yaşadığını aktararak, "TFF'nin o zamanki başkanı sayın Mahmut Özgener'e bir mesaj atmıştım, 'Başkanım tebrikler kazandınız' diye. O günü çok iyi hatırlıyorum. Çok büyük emekleri oldu kendisinin. FIFA'nın ikinci büyük organizasyonunu Türkiye'ye getiren kişi oldu. Ardından Mehmet Ali Aydınlar döneminde çalışmalar devam etti ve Yıldırım Demirören başkanlığında da sonuna geldik. Amacımız sadece organizasyonun düzgün bir şekilde idaresi değil, milli takımımızın dünya kupasını burada alması. Kupanın ülkemizde kalmasını istiyoruz" diye konuştu.

Sergilenmek üzere Türkiye'ye gönderilmesinin ardından federasyondaki tüm çalışanların kupanın Türkiye'de kalması için dua etmeye başladığını dile getiren Alkin, "Bir yere kadar dua, ondan sonra da er meydanı. Gençlerimiz sahaya çıkacak, canla başla çalışacak ve kupayı Türkiye'ye getirecek. Bunu bekliyoruz. Şansımız çok yüksek. Güçlü bir takımımız var. Kısa süre önce 19 Yaş Altı Milli Takımımız İtalya, Rusya ve Ukrayna'yı yendi. Avrupa Şampiyonasına katılma hakkı elde ettiler. Bu takımın bel kemiğini 19 Yaş Altı Takımımız oluşturuyor. Omurgası kuvvetli bir 20 Yaş Altı Milli Takımımız var" ifadelerini kullandı.

"Akdeniz Oyunları ve Dünya Kupası'nın aynı anda düzenlenmesi önemli"

Emre Alkin, 17. Akdeniz Oyunları ile FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'a hemen hemen aynı tarihlerde ev sahipliği yapılacak olmasının önemine değinerek, 2020 Olimpiyat Oyunları ve 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığına yönelik çıkarılan engellere göndermede bulundu. "Bir yanda Mersin'de 17. Akdeniz Oyunlarını, diğer yanda da FIFA'nın ikinci büyük kupasını aynı anda organize edeceğiz. Hani olmuyordu?" diyen Alkin, "Türkiye, 3-4 organizasyonu tüm ayrıntısıyla en kaliteli şekilde yapabilecek kuvvette. Akdeniz Oyunlarını ve FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupasını aynı anda düzenleyip, alnımızın akıyla bu işten çıkmamız, Olimpiyat Oyunları ile Avrupa
Futbol Şampiyonası'nın birlikte Türkiye'de düzenlenemeyeceğini söyleyenlere hatırı sayılır bir cevap olacaktır" şeklinde konuştu.

Alkin, iki önemli organizasyonu en iyi şekilde gerçekleştirecek olmalarının bazı fikirleri de değiştireceğine inandığını vurgulayarak, "Bu iki büyük ogranizayonu ülkemiz alnının akıyla yapacaktır. 2020 Olimpiyat Oyunları ve 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı aynı anda vermeseler bile, bu durum birilerine çok ciddi cevap olacak, bazı insanlar utançtan başlarını önlerine eğecekler" diyerek sözlerini tamamladı.

Kayserili esnaf şampiyona boyunca kentte ticari hareketlilik bekliyor

Türkiye'de 21 Haziran'da Kayseri'deki açılış töreniyle başlayacak 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın, kente ticari hareketlilik getirmesi bekleniyor. 21 Haziran-13 Temmuz tarihlerinde Türkiye'de gerçekleştirilecek şampiyona kapsamında Kayseri'de 6'sı grup, 2'si final olmak üzere 8 maç oynayacak. B Grubunda yer alan Küba, Güney Kore, Nijerya ve Portekiz takımları grup karşılaşmalarını 32 bin 500 seyirci kapasiteli Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadı'nda yapacak.

Şampiyonanın açılış maçı 21 Haziran saat 18:00'de Küba ve Güney Kore arasında oynanacak. Açıklamalarda bulunan Kayseri Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Mustafa Alan, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın bir bölümünün Kayseri'de yapılacak olmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Şampiyona boyunca kentte 8 karşılaşma yapılacak olmasının otel, lokanta ve diğer sektördeki esnafı sevindirdiğini belirten Alan, “Otellerin doluluk oranı artacak. Bu şampiyona esnafımız için bir umut oldu. Piyasanın bir süre canlanmasını umut ediyoruz. Esnafımız her türlü hazırlığı yaptı. Şampiyonanın başlamasını bekliyoruz” dedi.

Şampiyona dolayısıyla hem yurt içi hem de yurt dışından çok sayıda turistin kente geleceğini ifade eden Alan, şunları kaydetti: "Şehrimizde ticari bir hareketliliğin olacağı muhakkak. Bu hareketliliğin pastırma, sucuk, hediyelik eşya satıcıları ile diğer esnaflarımıza intikal edeceği kanaatindeyim. Kentimize gelenleri çok iyi şekilde misafir edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bu şampiyona inşallah başlangıç olacak ve ilerleyen zamanlarda daha büyük organizasyonlar Kayseri'de gerçekleştirilecek."

Pastırma-sucuk satışlarının artması bekleniyor

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Ünlü ise şampiyona boyunca pastırma ve sucuk satışlarında yaklaşık yüzde 20'ye yakın bir artış beklediklerini ifade etti. Gelecek misafirleri ağırlamaya esnaf olarak hazır olduklarını dile getiren Ünlü, şöyle devam etti:

"Kupanın açılış töreni ile bir ayağının kentimizde yapılmasına katkı verenlere teşekkür ediyorum. Şampiyonanın Kayseri ekonomisine fayda sağlayacağını düşünüyorum. Pastırma ve sucuk satışları yaz mevsiminde gurbetçi vatandaşların gelmesiyle artmaya başlar. Bir de bu dönemde şampiyonanın olması satışları daha da artıracak. Satıcılarımız tüm hazırlıkları yaptı. Stoklarımız yeterli durumda. Stoklarımızda talebe cevap verecek kadar pastırma, sucuk ve mantı var. Bu dönemde satışların yüzde 10 ile 20 arasında artacağını düşünüyoruz."


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler