« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Amacımız madalya yarışı yapmak"

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi yelken branşında temsil edecek sporcuların bir kısmı İngiltere'ye gitti.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Londra'ya giden kafilede sporcular Nazlı Çağla Dönertaş, Mustafa Çakır ve Alican Kaynar yer aldı.

Selma Altay Rodopman'ın kafile liderliğindeki sporcular, İngiltere'ye hareketleri öncesinde havalimanında basın açıklaması yaptı. İlk olarak söz alan Rodopman, sporcuların Türkiye'deki çalışmalarını tamamladığını ifade ederek, Londra'da yarışların gerçekleştirileceği parkurda antrenmanlarını yapacaklarını belirtti.

Yelken Milli Takımı Performans Yöneticisi Kemal Muslubaş, çok iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini vurgulayarak, “En son yaptığımız basın toplantısında Avrupa Şampiyonası'na gideceğimizi söylemiştik. Pozitif bir yaklaşımdaydık. Çağla, şampiyonada 3'üncü oldu. Bu da bizim aldığımız en büyük derecelerden bir tanesi. Bu başarı, çalışmaların doğru olduğunu gösteriyor. Herkesin morali çok iyi. Çok yoğun bir şekilde, ara vermeden çalışıyoruz. Önemli olan bu çalışmanın doğru olması. Biz de bunun doğru olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Milli takım olarak hedeflerinin madalya yarışına kalmak olduğunu anlatan Muslubaş, “Amacımız madalya yarışı yapmak. Bunu da yapacağımıza inanıyoruz. Sporcularımıza güveniyoruz. Çok zor bir spor yapıyoruz. Herkes elinden gelenin en iyisini yapacak. Tabii ki madalya almak için gidiyoruz. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

Sporcuların görüşleri

Milli sporculardan, laser radial dalında yarışacak Nazlı Çağla Dönertaş, çalışmalarını yoğun tempoda sürdürdüklerinin altını çizerek, “Çok güzel hazırlandık. Çok yoğun tempoda hazırlık dönemi geçirdik. En sonunda Avrupa 3'üncülüğü ile çok önemli bir derece elde ettim. Herkesin daha büyük beklentisi var. Bizim ilk başta hedefimiz madalya yarışı yapmak. Asıl hedef 2016 Olimpiyatları'nda madalya alabilmek. Ona göre hazırlanıyoruz. Tabii ki her şeyin en iyisini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Londra'da, parkura ve iklime alışmak açısından 10 günlük bir antrenman planladıklarını dile getiren Çağla, “Parkuru daha yakından tanımaya çalışacağız. 10 günün bize iyi geleceğini düşünüyorum. İyi hazırlanmamız için iyi bir zaman olduğunu düşünüyorum” dedi.

Laser standart kategorisinde yarışacak olan Mustafa Çakır, olimpiyatlara çok kısa bir zaman kaldığını hatırlatarak, “Bu zamana kadar her şeyi zamanında yaptık. Olimpiyatın gerçekleşeceği alanda son bir antrenman dönemimiz kaldı. Onun için erken gidiyoruz. Bu zamana kadar yapabileceğimiz her şeyi yaptık. Bundan sonrası Allah'a kalmış” şeklinde konuştu.

Hedefinin madalya yarışında yer almak olduğunu açıklayan Mustafa Çakır, “Son gün 10 sporcunun yer aldığı madalya yarışı var. Onun içine kalabilirsem benim için başarı olacak” dedi.

Finn sınıfında olimpiyatlarda Türkiye'yi temsil edecek Alican Kaynar ise, tüm hazırlıkları tamamladıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“Mümkün olduğunca sakin kalmaya çalışıyoruz. Artık sonun başına geldik. Tüm hazırlıklarımız tamamlandı. Motivasyonumuz çok yüksek. Ben, Türk Milli Takımı olarak tüm sporcularımızın sürprizlerle döneceğine inanıyorum. Bunun için de elimizden geleni yapacağız.”

Rekabetin en üst düzeyde olduğu finn sınıfında yarıştığını vurgulayan Alican Kaynar, hedefinin ilk 10 sporcu arasında yer almak olduğunu ifade etti.

Yelken branşında 63 ülkeden 380 sporcunun mücadele edeceği 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda, Nazlı Çağla Dönertaş laser radial, Mustafa Çakır laser standart, Alican Kaynar ise finn sınıfında mücadele edecek.
Yelkende ilk kez 1936 yılında Olimpiyat Oyunları'na katılan Türkiye, 1996 yılından beri en az 4 sınıfta sporcularla olimpiyatlardaki yerini alıyor. Olimpiyatlarda milli sporcuların aldığı en büyük başarı ise 2000 Sidney Olimpiyatları'nda Enver Adakan'ın finn sınıfında aldığı sekizincilik.

Bu arada, 470 sınıfı sporcuları Ateş Çınar ve Deniz Çınar'ın ise 24 Temmuz Salı günü diğer Türk sporcularla birlikte Londra'ya gidecekleri bildirildi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler