Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

“Amacım Londra 2012'de bayrağımızı göndere çekmek”

Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'ye ilk madalyasını kazandırarak tarihe geçen Korhan Yamaç, “2004 Atina Paralimpik Oyunları'nda elde ettiğim başarıyı, Londra 2012'de de tekrarlayarak bayrağımızı göndere çektirmek istiyorum” dedi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Milli atıcı Yamaç, Paralimpik Oyunları ile ilgili hazırlıklarını ve hedeflerini AA muhabirine değerlendirirken, 2004 yılında elde ettiği başarıları tekrarlamak istediğini söyledi.

1989 yılında girdiği Kara Harp Okulu'ndan teğmen olarak mezun olduğunu belirten Yamaç, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki son operasyonunda mayına basarak sağ ayağımı kaybettim. Ayağıma protez takıldıktan sadece 15 gün sonra Manisa'da Türkiye şampiyonu oldum. Bu şampiyonluk kendi adıma 'dönüm noktası' oldu” diye konuştu.

Yaşadığı üzücü olay sonrasında hayatında çok şeyin değiştiğini ifade eden Yamaç, şöyle devam etti:
“Kara Harp Okulu'ndan mezun olduğumda ders ortalamam olsun, başarılarım olsun oldukça iyiydi. Tabii ki her mezunda olduğu gibi benim de mesleğimizin en iyi yerlerine gelme gibi hayallerim vardı. Fakat elinizde olmayan sebeplerden dolayı hayatınız kesintiye uğrayabiliyor. Benimki de öyle oldu. Zaten hastanede çok düşünme vaktim oldu. 1,5 ay uzun bir süre. O sürede, kendi kendime 'şimdi ne yapacağım' dedim. Mayına bastıktan sonra malulen emekli olmuştum. Göreve dönüp dönmeme kararı bana aitti. Biraz düşündükten sonra görevime tekrar döndüm. Çünkü görevimi ve yaptığım işi çok seviyordum.”

Spora başlamasında ailesinin rolü büyük

Atıcılığa başlamasında ailesinin büyük rol oynadığını vurgulayan Korhan Yamaç, “Bu spora 1985 yılında başladım. İlk başlarda sadece babam bu sporla uğraşırdı. Babam 25 seneye yakın Atıcılık ve Avcılık Federasyonu'nda asbaşkanlık yaptı. Sonra annemi de bu spora başlattı. Hepimiz milli sporcuyduk. Annemin 8 Türkiye rekoru var. Ailede atıcılığa aktif olarak devam eden bir tek ben kaldım” dedi.

2004 Atina Paralimpik Oyunları'nda ülke sporu adına bir ilke imza attığını hatırlatan Yamaç, “Atina'da 50 metre serbest tabanca dalında bronz, 25 metre sport tabancada ise dünya ve paralimpik rekoru kırarak altın madalya kazandım. Bu başarıyla hayallerim de gerçekleşmiş oldu. Bu sporu ilk yıllarda hobi olarak yapıyordum. 1988 Seul Olimpiyatları'nda Naim Süleymanoğlu'nu izledikten sonra bende de olimpiyat bilinci oluşmaya başladı. Bir gün olimpiyat şampiyonu olacağıma inanıyordum. Olimpiyat olmadı ama paralimpik şampiyonu olarak ülkemi gururlandırdım” ifadelerini kullandı.

“Madalya kazanmak muhteşem bir duygu”

Milli sporcu, böyle büyük bir uluslararası organizasyonda madalya alma duygusunu tarif etmenin çok zor olduğunun altını çizerek, “İnanılmaz duygular yaşıyorsunuz. Birinci olduktan sonra bayrağımız göklere çekilirken ve İstiklal Marşımız başladığında, tüylerim diken diken oldu. O anda hayatınız boyunca yaşadıklarınız, kaybettikleriniz, kazandıklarınız gözlerinizin önünden geçiyor” şeklinde konuştu.

“Hedefim 2012 Londra Paralimpik Oyunları'nda da aynı duyguları yaşamak” diyen Korhan Yamaç, sözlerini şöyle tamamladı:
“Çalışmalarım bana yeterli gelmiyor. Hep daha iyi olsun diye uğraşıyorum. Ancak bizim spor dalımız için şöyle bir sıkıntımız var, bizde belli bir performansa ulaşmış bir sporcunun daha düşük performansa sahip bir sporcuya geçilme ihtimali her zaman olası. Ben elimden gelenin en iyisini yapacağım.”


Bunları da Beğenebilirsiniz