"Melda Narmanlı Çimen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melda Narmanlı Çimen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melda Narmanlı Çimen

Ama eviniz Ege’ye kaçtı bile!

Uzun gündüzlerin, ay ışığıyla yıkanan gecelerin, kısacası uçsuz bucaksız hayallerin başladığı yerdeyiz. Dolayısıyla evlerimizin tatil planlarını yapma vakti de geldi. Stilinde dinginlik, doğallık ve barındıran Ege’ye yelken açıyoruz.

Dalga sesleri, altın rengi kumsallar, yemyeşil bitki örtüsü, portakal çiçekleri, sakız ağaçları... Kireç evler, taş duvarlar, nefes kesici teraslar... Tüm bunlar Ege evlerindeki aydınlık ve genellikle beyaz dekorasyon tarzının karakterini belirliyor. Bu tarzı şehir evinize taşımak için yapabileceğiniz seçimler şöyle:

Günışığı ve denize göre şekillenen bu mekânlarda, yaz sıcağını hafifletmek için az eşya kullanın.

Taş rengi-mavi, beyaz-turkuaz, kum-toprak renklerinin düetlerine yer açın.

Patine duvar renkleri (özellikle beyaz, gri ve mavi tonları), siyah-beyaz yer karoları, patine boyanmış ahşap, pastel çiçekliler kullanabilirsiniz.

Paravanlardan, keten örtülerden, patchwork tekstillerden yararlanın.

Beyaz duvarların arasında, çivit ve kobalt mavisiyle bezenmiş aksesuvarlar serpiştirin.

Şamdanlar, avizeler veya eski tavan arası pencere çerçevelerinden yapılmış aynaları aksesuvar olarak tercih edebilirsiniz, ama asla hepsini bir arada kullanmayın.

Fenerler, cam kavanozlar, kuş kafesleri, piknik sepetleri, bahçe ve teraslarda yaratıcı düzenlemeler yapabileceğiniz aksesuvarlar arasında.

Hafiflik ve rahatlıktan ilham alan yiyecekler, fesleğen, zeytinyağı ve meyveleri bahçenizden eksik etmeyin.

Begonviller serpiştirin

Evinize yaz için seçtiğiniz ilham perisi Ege ise, begonvilleri mimarinin tamamlayıcı unsuru olarak bahçenize ilave edin. Begonvil, budama şekline göre veya bulunduğu toprağın besi durumuna göre 10-15 m. yüksekliklere tırmanabilen sarmaşık türü gelişen bir bitkidir. Genelde büyük saksı ihtiyacı gösterdiğinden balkonunuz için aldıysanız dikkat edin. Güneşi çok sevmesine rağmen balkona yerleştirecekseniz saksının, yani köklerinin gölgede, serin kalmasına özen gösterin.

Ege stili bir sofra

Hafiflik, doğallık ve saflık hissi, romantik Ege sofralarını tarif eden sıfatların başında geliyor. Pastel tonların sıkça kullanıldığı bu stilde keten masa örtüleri, toz pembe ve lavanta renkleriyle oluşturulan çiçek düzenlemeleri, seramik yemek takımları, taş mumluklar, sofradaki rahatlatıcı havanın tamamlayıcıları arasındaki yerlerini alıyor. Küçük karafların içine yerleştireceğiniz mumlarla kutlama havasını canlandırıp ferforje sepetler, bakır şamdanlar ve cam fanuslarla daha etnik bir dekor yaratabilirsiniz. Bir demet lavantayı da unutmayın.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI