Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Ama Adı Süper

Çok iyi bir rakiple karşılaştık. Sivasspor devam eden haftalarda gerçek gücünü gösterecektir – Christoph Daum (Fenerbahçe Teknik Direktörü)

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Fenerbahçe’nin bu sezon Kadıköy’deki ilk lig buluşması senaryosu sıkıcı ama mutlu sonla biten filmler gibi oldu. Onlar erdi muradına biz çıkalım kerevetine. Geçen sezonun şampiyon adayı için ise hava oldukça bulutlu ve fırtına ufukta şimşekler çakarak kendini gösteriyor Herr Daum ne derse desin.

Sıradan bir takım görüntüsündeki, oldukça defansif ve beraberliğe on gün öncesinden razı Sivasspor karşısında daha ilk dakikalarda Alex’i değiştirmek zorunda kalan ve geçen sezonki formsuzluğunu aynen koruyan Deivid ile devam eden Fenerbahçe özellikle ilk yarı boyunca zorlandı da zorlandı. Hem pozisyon yaratmakta, hem de oynadığı şeyin futbol olduğunu taraftarlarına inandırmakta zorlandı sarı lacivertliler. Tek planı arkada hiç alan bırakmadan, neredeyse kendi kale sahasında oynamak ve ilerideki Ersen Martin’e umut dolu toplar şişirmekten başka bir şey olmayan Bülent Uygun’un takımı zaten üstünlüğü tamamen Fenerbahçe’ye bırakmakta sakınca görmemişti. Mehmet Yıldız’ın yokluğu tüm stad üzerinde neonlarla yazılıymışcasına belirginken, aynı dert Alex’siz Fenerbahçe’nin de başındaydı.

İkinci yarıda Fenerbahçe uyanmıştı. Zaman ilerledikçe yorulan Sivasspor’un üzerindeki baskı iyice arttı. Ardarda direklerden dönen toplar, özellikle sağ kanattan yapılan bindirmeler, ileride hiç topu tutamayan Sivasspor’un kalesi önündeki yığılmayı dakikalar geçtikçe daha da arttırdı. Emre’nin iki direkten birden dönen topu, Önder’in üst direkten seken kafası, Petkovic’in üzerine giden birkaç şut gol habercisi olarak gönderilmiş ulaklar gibiydi.

Edip Uras yazıyor

Bu dakikalarda gol gelmedi ve Sivas Kadıköy’de bu sezonun kötü başlangıcının dönebileceğine inanmaya başlamıştı ki, Volkan’ın biri mucizevi iki muhteşem kurtarışı ile karşılaştılar. Şimdi bile hala o pozisyonları seyredip hayıflanıyorlardır. Tabii kaleye çekebildikleri sadece iki şut olmasına da diz dövmeleri gerekli aynı zamanda.

Son yirmi dakikaya girerken Kazım’ın golü, golsüz beraberliğe iyiden kenetlenmiş Sivas için çöküşün başlangıcı oldu. Gol, hakem hocalarına hiç gerek bırakmadan söyleyelim, ofsayt. Şimdi mutlaka ve illa ki geyikler bu yönde yoğunlaşacaktır. O gol olmasa Fener puan alamazdı’cılarla ona bakarsan iki pozisyon önce bariz penaltısı verilmedi’ciler arasında sonu gelmez, bir yere varmaz, futbolun genel yapısına aykırı ve bizim uydurduğumuz bu hakem kılı kırk yarmaları yine futbolun ve maçın önüne geçecek. Hakemlerin performansının pek de iyi olduğu söylenemez, en iyi değerlendirme ile vasattılar. Ancak takımlarımızın sezon başında ‘ancak altı haftada kendilerine gelirler’ geyiğine inanıyorsak, kazanı doğuran Nasreddin Hoca misali o zaman hakemlerin de forma girmeleri için zamana ihtiyaçları olduğuna inanmak durumundayız. Bu naçizane köşede ‘hakem yüzünden’ muhabbetlerine tamah etmiyoruz.

Emre’nin kornerden gelen topunda ön direkteki ıska ve Dos Santos’un tesbihleme golü bundan sonraki dakikaların görülesi anlarıydı. Yenik duruma düştükten sonra bile 7-8 kişiyle defans yapan Sivas’ın orta alandan iki çalımla gol yemesi de ayrı bir ilginçlik kattı maçın son dakikalarına.

Bu hafta şimdilik üç maç izledik. Üçü de senaryo olarak birbirinin kopyasıydı. Bu sezon büyük takımlarlarla diğerleri arasındaki fark gözle görünür değil göze sokulur cinsten. Diyarbakır kazandı ama Trabzon’dan çok daha zayıf bir takım. Denizlispor ile Galatasaray’ın aynı ligde olduğuna inanmak dışarıdan biri için çok zor ve bu sarı kırmızılıların çok iyi olmasından kaynaklanmıyor. Fenerbahçe ise iki kurtarış eksik olsa dünkü sıkıcı futbolu aralarında dağlar kadar fark olan bir takımdan sürpriz yaşayabilirdi. Süper Ligimizde aynı maçları seyredip duracağız gibi. Biri diğerine kıyasla çok kuvvetli, diğeri gol yememekten başka çok şey düşünmesine imkan olmayan iki takım. Başlangıçta gol bulursa farka gidebilecek güçlü takımlarla, puan alması bulacağı bir iki pozisyondaki şans ve becerisine bağlı çok zayıf takımlar. Öyle demeyin ama adı Süper.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler