AM-GEN Türkiye’yi listesine aldı Ford yeni yatırım sinyali verdi

Turan YILMAZ / WASHINGTON
21.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’de büyük yatırımı bulunan Ford Motor Company’den yeni yatırım sinyali aldığını, ilaç devi AM-GEN’in de Türkiye’ye yatırım yapabileceğini bildirdi.

ABD’li iki dünya devi, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan’a Türkiye’ye yatırım işareti verdi. Washington’da temaslarda bulunan Çağlayan ile temasa geçen Ford, Türkiye’de yeni yatırım için nabız yoklarken, ABD’nin ilaç devi AM-GEN de yeni yatırımları için düşündükleri 8 ülke arasına Türkiye’yi de aldığını duyurdu. Ford’un Kurumsal İlişkiler Başkan Yardımcısı Ziad S. Ojakli dün görüştüğü Çağlayan’a, Türkiye’deki yeni yatırım planlarından söz etti. Çağlayan da, 2008’de Türkiye ihracatına 3.7 milyar dolar, kriz yılı 2009’da da 2.5 milyar dolar katkıda bulunan Ford adına nabız yoklayan Ojakli’ye, Türkiye’nin yabancı yatırımcılar için getirdiği yeni olanaklar konusunda bilgi verdi ve “elinizi çabuk tutun” dedi. Çağlayan, gazetecilere de, Ford’un yeni yatırımlar konusunda Türkiye ile ilgili ciddi düşüncelerinin olduğunu belirterek, “Kafkaslar, Ortadoğu ve Afrika ile olan ilişkilerimizden yararlanmak istiyorlar” bilgisini verdi.

Taksiler küçülüyor

Türkiye’de üretilen Connect markasıyla, ABD’nin de aralarında bulunduğu 60 ülkede 650 bin adetlik satışa ulaştığı belirtilen Ford’un yeni yatırım planlarında, otomotiv sektörü için çok ciddi bir pazar oluşturan Amerikan taksicilerinin otomobillerini küçültme düşüncelerinin de yer tuttuğu belirtiliyor. Sadece New York’ta 13 bin taksinin bulunuyor, bunların yüzde 65’i de Ford’un büyük araçlarından oluşuyor. Şimdi bunların önemli bölümü hem daha boyut olarak daha küçük, hem de yakıt ekonomisi açısından avantajlı olan Connect’e dönmek istiyor. Çağlayan ile görüşen Amerikan ilaç devi AM-GEN’in CEO’su Christopher G. Caine de yeni yatırımları için düşündükleri 8 ülke arasına Türkiye’yi de aldıkları bilgisini verdi. Çağlayan da, “Sizin yerinizde olsam hiç tereddüt etmem, Türkiye’yi seçerim” diyerek, davette bulundu. Çağlayan, uçak devi Boeing yöneticileriyle de bir araya geldi. Çağlayan, Türkiye’ye daha azla uçak satma taleplerini ileten Boeing yöneticilerine, “Türkiye’ye uçak satmak isteyen çok ama karşılığında siz Türkiye’ye ne vereceksiniz” diye sordu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı