Teknoloji Haberleri

  Alzheimer hastaları için engelsiz bileklik

  A.A.
  04.05.2017 - 07:55 | Son Güncelleme:

  Erzincan Üniversitesi'nden bir grup öğrenci, kaybolma riski bulunan alzheimer hastaları, engelliler, yaşlılar ve çocuklar için "engelsiz bileklik" tasarladı.

  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü son sınıfta okuyan  5 öğrenci, sosyal sorumluluk projesi kapsamında 4 aylık çalışmaları sonucunda  "engelsiz bileklik" adını verdikleri ürünü hazırladı.

  Kaybolma riski olanlara yönelik özel tasarlanan akıllı bileklik,  üzerindeki karekoda işlenen bilgiler sayesinde kişinin kısa sürede  bulunabilmesine imkan tanıyor.

  Öğrencilerden Abdullah Yılmaz, yaptığı açıklamada,  bilekliğin, risk grubundaki kişilerin kullanımına ücretsiz sunulduğunu söyledi.

  İsteyen herkesin, risk grubundakiler için kurdukları internet sitesi  üzerinden ücretsiz kayıt oluşturabileceğini dile getiren Yılmaz, kaydın ardından  sistemin engelli birey için özel karekod ve üç haneli numara ürettiğini bildirdi.

  Alzheimer hastaları için engelsiz bileklik

  Yılmaz, "Bileklikteki karekod cep telefonuyla tarandığında, engelli  bireyin bilgileri ekrana geliyor. 'Konum gönder' dediğinizde, bireyin velisine  kısa mesaj yoluyla bilgi gidiyor. Ayrıca sistemin mobil uygulamasını da  tasarladık. Böylelikle karekod uygulamasının cep telefonunda kullanımını  rahatlıkla sağlamış olduk." diye konuştu.

  Öğrencilerden Mehmet Gezginci ise tasarladıkları ürünün, engelli ve  hasta yakınlarına önemli kolaylık sağlayacağını belirtti.

  Bileklikteki karekod sayesinde bireyin ailesi, hastalık düzeyi, kan  grubu gibi bilgilere erişilebildiğini anlatan Gezginci, "Ayrıca yaptığımız  yazılıma bir mesaj kutusu koyduk. Engelli bireyi bulan vatandaş oraya mesajını  yazarak gönderdiği zaman, ailesine kısa mesaj ve mail gidiyor." dedi.

  Alzheimer hastaları için engelsiz bileklik

  Bölümde öğretim görevlisi Önder Yıldırım, internet üzerinden kayıt  yaptıran herkesin, bilekliği adresine isteyebildiğini belirterek, "Arkadaşlarımız  tamamen kendi çabaları ve imkanlarıyla bu projeyi engelli vatandaşlarımızın  kullanımına açtılar. Çocuk, yaşlı ve alzaymır hastası gibi kaybolma ihtimali  olanlara fayda sağlayacak bir proje." diye konuştu.

  LG G6 mini nasıl olacak
  LG G6 mini nasıl olacak?
  Mac kullananları bekleyen tehlike
  Windows 10 S'te can sıkan kısıtlama
  Etiketler: alzheimer
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı