Gündem Haberleri

  Alzheimer aşısı 2005’te piyasada

  Hürriyet Haber
  09.11.2001 - 02:20 | Son Güncelleme:

  Şirketin adı Elan. Şu anda ilaç endüstrisinin Külkedisi masalını yaşıyor. Çünkü dünyada 19 milyon insanın beklediği aşıyı onlar üretti.

  Alzheimer aşısı fareler üzerinde denendi ve başarılı oldu. Pfizer'den Bristol-Myers Squibb'e kadar bütün devler aynı hastalığı tedavi edecek ilaç üzerinde çalıştığı halde başarıyı yakalayan ilk firma Elan oldu. Şimdi aşının piyasaya sürülmesi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA'nın onayını bekliyor. Büyük ihtimalle bu onay 2005 yılında çıkacak. Ve Elan, milyarlarca dolarlık pastayı dilim dilim götürmeye başlayacak. Çünkü bir kişinin aşıyla tedavisi yılda 10 bin doları bulacak.

  Önce kötü haber; siyaset ve iş dünyasında iktidarı ele geçirmeye başlayan ve sonsuza kadar aktif biçimde yaşamayı planlayan 68 kuşağından tam 14 milyon kişi önümüzdeki dönemlerde Alzheimer'e yakalanacak. Çünkü halen Amerika'da 4 milyon, dünyada 15 milyon Alzheimerli var ve projeksiyonlar bir 14 milyonun daha aynı hastalığın yolcusu olduğunu gösteriyor. Yani onları da korkunç bir hafıza kaybı, muhakeme yeteneğinde düşüş ve bedensel işlevlerde gerileme bekliyor. Şimdi de iyi haber; ilaç sanayi kafasına koydu, bu illetin çaresini mutlaka bulacak. Hatta buldu bile.

  MİLYAR DOLARLIK PAZAR

  İrlanda kökenli Elan Pharmaceuticals adlı şirketin araştırma bölümü başkan yardımcısı Dale Schenk 1996 yılında Alzheimer aşısı geliştirmeyi başardı ve aşıya ‘‘AN-1792’’ adı verildi. Birçok dev ilaç kuruluşu aynı icat üzerinde çalıştığı halde bugüne kadar bir tek Elan'ın aşısı dikkat çekebildi. Çok sınırlı bir araştırma bütçesiyle çalışan bu görece küçük şirket şu anda FDA'in sınavından geçiyor. Farelerde sağlanan başarının ardından insanlar üzerinde yapılan deneylerin ikinci aşamasının ‘‘a faslı’’na gelindi. Şimdi aşının güvenilirliği ve dozajı test ediliyor. Tabii bir de üçüncü aşama var ki, hayli uzun. Yeterliliğin test edildiği bu süreç iki yılı alabiliyor.

  Aricept, Exelon ve Reminyl gibi piyasadaki mevcut ilaçlar Alzheimer'in sadece semptomlarını hafifletebiliyor. Hastalığın değil tedavisi, durdurulması bile mümkün değil. Bu hastalığa yakalanan kendini unutuşa doğru sürükleniyor. Bu ilaçların tüm dünyada 1 milyar dolarlık pazarı var.

  Belirtileri hafifletmenin ötesinde işler becerecek olan herhangi bir ilacı milyarlarca dolarlık bir piyasa bekliyor.

  SERMAYE PEŞİNDE

  Elan
  ise gerçekten müthiş vaatlerde bulunuyor. Şirketin geliştirdiği aşı, Alzheimer'e yol açan nörolojik durumu sadece durdurmakla kalmıyor, bu oluşumu önlemeyi ve hatta geri çevirmeyi bile başarıyor. Yani en azından, genetik değişime uğratılıp Alzheimer olan farelerde başarmış bulunuyor.

  Bir Alzheimer hastasının bu aşıyla tedavi için yılda 10 bin dolar harcaması gerekiyor.

  Elan'ın aşısı bağışıklık terapisi prensibine dayanıyor. İnsan bedeninin bu aşıyla, Alzheimer antikorları üretecek şekilde uyarılması hedefleniyor, Ancak bazı bilimadamları, farelerde işe yaramış olsa da, bu yöntemi şok edici buluyor. Mayo Kliniği'nin Nörolojik Bilimler Merkezi Direktörü John Hardy ‘‘Ben dahil birçok kişi, bağışıklık sistemi üzerinden verilecek yanıtın Alzheimer açısından kötü sonuçlar doğuracağı görüşünde’’ diyor.

  Bilim dünyasından muhalif sesler yükselse de Elan'ın aşısı sermayenin iştahını kabartmış durumda. Bugüne kadar hiçbir ilacın bu kadar yoğun ilgi çekmediği söyleniyor.

  Long Island'daki Cold Spring Harbor Laboratuvarı'nda geçtiğimiz nisan ayında bir Alzheimer konferansı düzenleniyor ve toplantıya bilimadamlarının yanı sıra sağlık alanında yatırım yapan özel kuruluşların temsilcileri, portföy yöneticileri, ortaklık arayan sermaye sahipleri ve Wall Street'ten analiz uzmanları katılıyor. Hepsi de Alzheimer pastasının peşinde. Özellikle de Elan'ın geliştirdiği aşının. Araştırma olağanüstü bir bütçe gerektirdiği için paranın büyük ölçüde özel sektörden gelmesi gerekiyor. Beyin ve paranın gücü bir araya gelmeden sonuca ulaşmanın mümkün olmadığı söyleniyor.

  ÜÇÜNCÜ AŞAMA

  Elan'ın aşı üretimi alanında dev bir partneri var; American Home Products. Geçtiğimiz günlerde başlayan ‘‘2 A aşaması’’ deneylerine hafif ve orta derecede Alzheimerli 375 hasta katılıyor. İki yıl sürmesi beklenen bu aşamada insanlar için gerekli dozaj ve antikor düzeyi tespit edilecek. Muhakeme, hafıza, oryantasyon, konuşma ve bedensel işlev testleri yapılacak. Ayrıca aşının fizyolojik etkilerini belirlemek amacıyla MR çekilecek. Çünkü Alzheimer'ın gelişim süreci içinde beyin, yılda yüzde 2-4 oranında küçülüyor. MR sayesinde küçülmenin durup durmadığı tespit edilecek.

  Her şey yolunda giderse üçüncü aşama başlayacak. Aşının yeterliliğinin ölçüldüğü bu aşama da başarıyla tamamlanırsa FDA 2005 yılında onayı vermiş olacak. Önümüzdeki dört yıllık süreç içinde klinik deneylerden dışarıya olumlu haberler sızdırıldığı takdirde Elan'ın hisse fiyatları artabilecek. Ancak bu çok sık rastlanan bir durum değil. Denemelerde ikinci aşamaya gelmiş 10 ilaçtan ancak iki ya da üçünün piyasa yaptığı tecrübelerle sabit.

  Alzheimer’In belirtileri nedir?

  İlk kez 1907 yılında Alman hekim Alois Alzheimer tarafından teşhis edilen bu hastalık, beyindeki sinir hücrelerinin ölümü sonucu giderek gelişen bir bozukluk. 4 milyon insanın Alzheimer olduğu ABD'deki verilere göre, 65 yaş ve üzerindeki her 20 yetişkinden biri Alzheimer. Bir araştırmaya göre 85 yaşın üzerindeki kişilerin yüzde 47'sinde bu hastalığa rastlanıyor.

  Kısa süreli hafıza kaybı: Yeni bilgiler öğrenilemez

  Uzun süreli hafıza kaybı: Doğum yeri ve meslek gibi kişisel bilgiler unutulur

  Yoğun kuşku ve korku

  Muhakeme gücü azalır

  Konuşma bozukluğu: Hasta sözcükleri unutur, sözcüklerin anlamını kavrayamaz

  İşlev yitimi: Hasta kas kontrolünü yitirir, düğme iliklemek, fermuar çekmek zorlaşır.

  Giyim kuşamda tuhaf kombinasyonlar görülür

  Mekan içindeki hareket yeteneği azalır, hasta nesneleri sıra içinde dizemez, üç boyutlu nesneleri algılayamaz.

  Kişilik değişikliği: Hasta beklenmedik şekilde öfkelenir, suskunlaşır, ya da şaşkınlaşır.

  Hasta en yakın olduğu kişilerle bile görüşmekten, sosyal aktivitelerden kaçar.

  Bu belirtilerin biri ya da tamamının bulunması mutlaka Alzheimer işareti değildir. Teşhisin bir hekim tarafından konulması gerekir.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı