Altyapıya zorunlu sigorta

Hürriyet Haber
27.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu, başta karayolları olmak üzere önemli alt yapı projelerinde sigorta uygulamasına geçeceklerini açıkladı. Topçu, Hürriyet'e yaptığı açıklamada yapım tarihinden başlayarak altyapı projelerininin, en az 10 yıl süreyle sigorta edileceğini ve projenin istenen şekilde yürüyüp yürümemesinden sigorta şirketinin sorumlu olacağını bildirdi.

Yatırımlara sigorta mecburiyetinin öncelikle otoyollar, devlet yolları ile İller Bankası'nın Türkiye genelinde yaygın kanalizasyon ve içme suyu gibi projelerin getirileceğini belirten Topçu, ‘‘Bakanlığımıza bağlı kuruluşlar bu tür yatırımların ihalesine çıkarken önceden belirlenen sigorta miktarını projenin keşif bedeline dahil ederek ilan yapacaklar’’ diye konuştu.

Topçu, altapı yatırımlarının sigortalı olarak gerçekleştirilmesinin Türkiye için çok yeni bir olay olduğunu belirterek uygulamaya geçmek için sigorta mevzuatında değişiklik yapılması gerektiğini ve bu değişiklik için hazırlık başlattıklarını kaydetti.

SİGORTA SORUMLU

Topçu'nun verdiği bilgiye göre bir altyapı projesi ihalesi sonuçlandıktan sonra inşaat süresince kontrollük hizmetlerinin sigorta şirketi üstlenmiş olacak. Sigorta şirketi gerek inşaat sürerken gerekse inşaaatın bitiminden sonraki 10 yıl boyunca yatırımın istenen şekilde yapılmamasından sorumlu tutulacak.

Altyapı yatırımlarının sigortalanmasının; proje bedeline önemli sayılabilecek miktarda bir ek yük getirsede, vatandaşların yakınmalarının en aza indirmesi bekliniyor.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı