İZMİR HABERLERİ

Altıok ve Böke'den üniversite mesaisi

DHA
30.05.2017 - 10:53Son Güncelleme :
DHA

CHP İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok ile CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Selin Sayek Böke İzmir'de akademisyenler ve üniversite idari çalışanlarıyla buluştu.

Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim-Sen Temsilciliği'nin davetlisi olarak Tınaztepe Kampüsü'ne giden Zeynep Altıok ve Selin Sayek Böke, Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Nilsen Gökçen'i makamında ziyaret etti. CHP Buca İlçe Başkanı Çağdaş Kaya'nın da eşlik ettiği ikili buradan ayrıldıktan sonra Tınaztepe Kampüsü Sosyal Tesisleri'nde Eğitim-Sen üyesi akademisyenler ve idari çalışanlarla bir araya geldi. Aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi olan CHP PM üyesi Prof. Dr. Özkan Yıldız ve CHP Üniversiteler Ege Bölgesi eski Sorumlusu Vatan Çağlar Babacan'ın da bulunduğu toplantıda Altıok ve Böke akademisyenler idari çalışanların sorunlarını dinledi. Toplantı sonrası Sosyal Tesisler yemekhanesini ziyaret eden Altıok ve Böke, burada işçilerle bir araya geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin diğer üniversitelerden farklı olarak tesislerde ağırlıklı olarak kendi bünyesindeki kadrolu personelleri çalıştırdığını belirten Eğitim-Sen Temsilciliği, buna rağmen taşeron çalışmanın olduğunu, statüsü belirsiz biçimde çalışmanın da ciddi sorun oluşturduğunu belirtti. Yemekhane işçileri ziyareti sonrası Altıok ve Böke İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yaşar Uysal'ı ziyaret etmek üzere Tınaztepe Kampüsü'nden ayrıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Dokuzçeşmeler Kampüsü'ne geçen Altıok ve Böke, burada mezuniyet hazırlıkları yapan öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilerden yakın ilgi gören Altıok ve Böke bol bol fotoğraf çektirdi. Referandum öncesi Selin Sayek Böke'nin Prof. Dr. Yaşar Uysal moderatörlüğünde katılmayı planladığı panel Rektörlük tarafından iptal edilmişti. Altıok ve Böke Prof. Uysal'ı unutmadı ve sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. İktisat Bölümü hocalarıyla birlikte uzun bir sohbet gerçekleştiren ikili, KHK'larla Ege Üniversitesi'nden ihraç edilen akademisyenlerle buluşmak üzere kampüsten ayrıldı.

"AKADEMİ KIYIMA UĞRUYOR"

İzmir'de ihraç edilen akademisyenlerle ikinci defa bir araya gelen Zeynep Altıok ve Selin Sayek Böke, akademisyenlerin proje çalışmaları hakkında bilgi aldı. Akademinin zor bir dönemden geçtiği belirten Altıok şunları söyledi:

"Üniversiteler Türkiye tarihinin en karanlık dönemini yaşıyor. Kadrolaşma, baskı ve sürgün kampüslerin normali haline gelmiş durumda. Akademisyenler iktidarın baskısını ağır biçimde hissediyorlar. Bunlara bir de ihraçlar eşlik ettiğinde akademinin tam anlamıyla kıyıma uğradığını görüyoruz. Mevcut akademisyenler sindirilmek, ihraç edilen akademisyenler açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmek isteniyor. Biat etmeyen, halk için, doğa için, insanlığın ortak değerleri ve hakları için bilim üreten, soran, sorgulayan akademisyenler teslim alınmaya çalışılıyor. Ama her buluşmamızda tekrar görüyoruz ki bu anlayışa teslim olmaya asla niyetli değiller. Üniversitenin yaşadığı bu kıyımdan öğrenciler de nasibini alıyor. Öğrenciler soruşturmalarla okullarından uzaklaştırıyorlar, tutuklamalarla eğitim hakları elinden alınıyor."

ÜNİVERSİTELER ÇÖLLEŞTİRİLİYOR

Üniversitelerin çölleştirildiğini belirten Selin Sayek Böke ise şu açıklamalarda bulundu: "Üniversiteler iktidar ve ona biat eden idareciler eliyle çölleştiriliyor. Türkiye'nin son derece nitelikli akademisyenleri ihraç edildi. Ülkemize ve akademiye değer katan nitelikli kadroları zorbaca üniversitelerin dışına itildi. İhraç edilen akademisyenlerden Türkiye'nin en iyi üniversitesini kurabiliriz. Hiçbirisi OHAL hukuksuzluğunu kabullenmiyor. Onlar, gündelik hayatın her alanını birer akademiye dönüştürmüş durumdalar. Çalışıyorlar, üretiyorlar, projeler geliştiriyorlar. Akademinin kampüsten ibaret olmadığını tüm dünyaya gösteriyorlar. Bizler de akademisyenlerin adalet mücadelesinde yanlarında olmaya devam edeceğiz."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Altıok ve Böke'den üniversite mesaisi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:41
  • Guneş
   07:18
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:11
  • Akşam
   18:35
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı