Altıntaş Almanlara gemi yaptı

Hürriyet Haber
04 Mayıs 2010 - 12:29Son Güncelleme : 04 Mayıs 2010 - 12:39

Yalova Altınova’daki Altıntaş Tersanesi, Alman Hartman şirketi için 22 milyon euroluk gemi inşa etti.

Altıntaş Tersanesi tarafından, Alman Hartman şirketi için 18 ayda inşa edilen ve yaklaşık 22 Euro’ya mal olan 115 metre uzunluğundaki, 6 bin 500 tonluk Gaschem Warnow adındaki  M3 LPG gemisi, törenle denize indi.

Tören sırasında bir açıklama yapan Altıntaş Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı Kan, "Sektörümüz ve ülkemiz adına mutluyuz, gururluyuz. Türk tersaneleri olarak, daha nice başarılara imza atacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu başarı, hepimizin başarısı… Sektörümüze emeği geçen herkese, en derin şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Aynı zamanda, Altınova’daki 40 tersaneyi çatısı altında toplayan Altınova Tersane Girişimcileri Yönetim Kurulu Başkanı olan Hakkı Kan, Altınova’daki tersanelerde, yılda ortalama 150 gemi inşa etmeyi, 500 geminin tamirini yapmayı ve ihracat ağırlıklı olarak 4 milyar dolara yakın üretimi hedeflediklerini açıkladı.

M3 LPG Gemisi’nin ‘etilen’ taşıyan LPG gemisi olduğunu kaydeden Altıntaş Tersanesi Genel Müdürü Metin Tamer ise, "Alman Hartman firmasına inşa ettiğimiz gemi, çok zor taşınan ‘etilen’ gazını taşıyabiliyor. Çok özel ve zor bir gemiyi, başarıyla inşa ettik" dedi.

Türk tersaneleri olarak iyi bir altyapıya sahip olmamıza rağmen, halen dünyayla rekabet etmede ciddi sıkıntı yaşadıklarına işaret eden Tamer, "özellikle, Kore ve Çin gibi Uzakdoğulu firmalarla rekabet etmekte zorlanıyoruz. Zira, gemi inşa ve denizciliğin avantajlarını gören Güney Kore, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan gibi birçok ülke gemi sanayi ve deniz taşımacılık sektörünü doğrudan destekliyor. Ülkemizde de, sektörümüze gereken desteğin verilmesi çok önemli" şeklinde konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı