Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Altınsoy, Özal'ın yakınında değildi

  Hürriyet Haber
  17 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 17 Temmuz 1999 - 00:01

  Turgut Özal'ın suikast girişimi sırasında elinden kurşundan mı, yoksa cam kesiğinden mi yaralandığı tartışması sürüyor. Suikast sırasında Özal'ın kabinesinde Devlet Bakanı olarak yer alan FP Genel Başkan Yardımcısı Cemil Çiçek, yıllar sonra FP'de buluştuğu eski arkadaşı Mehmet Altınsoy'un, ‘‘Özal, suikast günü kurşunla değil, cam parçasından yaralandı’’ iddiasının doğru olmadığını söyledi. Çiçek, olaydan hemen sonra görüştüğü Özal'ın kendisine, ‘‘Ucuz kurtulduk, kurşun sıyırıp geçmiş’’ dediğini anlattı. Çiçek, şöyle konuştu:

  ‘‘O tarihte,

  Özal'ın kabinesinde Devlet Bakanı idim. Beni, bir başka bakanlığa kaydırmak istiyordu, ben de istemiyordum. Onun için, suikast girişiminden hemen sonraki 3-4 gün içinde kendisiyle 3-4 kez başbaşa görüştüm. Onun için olayı yakından bilen, kendisinin ağzından duyanlardanım. Kolu askıdaydı. Altınsoy olay sırasında kürsünün yakınında değildi. Olayı en iyi bilenler, ilk müdahaleyi de yapan özel doktoru Cengiz Aslan ile koruma müdürü Musa Öztürk'tür.’’

  FP'Lİ AKSU: SAÇMA

  Suikast girişiminden kısa bir süre sonra Özal'ın İçişleri Bakanlığını yapan FP Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu da, Altınsoy'un iddiası için ‘‘Saçma’’ dedi. Aksu, ‘‘Olay, herkesin gözü önünde olmuştur. Gizlisi saklısı da yoktur. Altınsoy'un iddiası hem saçma, hem de hiç hoş ve şık olmayan bir beyan’’ dedi.

  ANAP Grup Başkanvekili Beyhan Aslan da, Mehmet Altınsoy'un iddialarının, sorumsuz ve şuursuzca ortaya atıldığını bildirdi. Aslan, kimsenin Özal'ın kemiklerini sızlatmaya hakkı olmadığını belirtti.

  DALAN: NE FARKEDER? Özal

  'ın bir zamanlar en yakınında yer alan isimlerden Bedrettin Dalan da, ‘‘Diyelim ki cam kesti. Öyle olsa ne farkeder? Bana o dönemde böyle bir duyum gelmedi. Ancak dünya siyasetinde bu gibi olaylara hep rastlanılmıştır. Ama ortada bir gerçek var. O da orada bir kurşunun sıkılmış olması. Merminin demire çarpmış olması’’ diye konuştu.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı