ANKARA HABERLERİ

Altındağ'dan müteahhite müjde

Hürriyet Haber
11.09.2012 - 17:20Son Güncelleme :
Hürriyet Haber

ALTINDAĞ Belediyesi, Altındağ’da konut yapmak isteyen müteahhitlere müjde niteliğinde bir karar aldı. Belediye Meclisi’nden geçen karara göre Altındağ Belediyesi’nin 2 yıldır sürdürdüğü, Altındağ’ın çeşitli mahallelerinde konut yapacak olan müteahhitlerden belediye hizmet bedellerini almama kararı, 1 yıl daha uzatıldı. Böylece 1 yıl daha, inşaat yapan müteahhit ve/veya vatandaş 20 bin TL’ye varan inşaat ücretlerini ödemeyecek.
Altındağ Belediyesi’nin aldığı karar, Ulubey, Önder, Hacılar, Doğantepe, Başpınar ve Feridun Çelik Mahalleleri’ni kapsıyor. Bu mahallelerde yapılaşmanın önünü açmaya çalışan Altındağ Belediyesi, müteahhitlere büyük kolaylık sağlıyor. Karar sonrasında, yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı 6 mahallede, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nün hizmet bedeli olarak aldığı imar durumu (çap) ücreti, yol kotu ücreti, temel vize ücreti, gabari etüt ücreti, ruhsat ücreti, istinat duvarı ruhsat hizmet ücreti, yer görme ücreti, metrekare tasdik ücreti, ruhsat yenileme ruhsat tanzimi ücreti, belge karşılığı isteğe bağlı seviye tespiti ücreti, proje tashihat ücreti, suret proje tasdik ücreti, asansör kontrol ve kullanım izin belgesi ücreti, müellif kayıt yenileme ücreti, iskan kontrol ücreti, fotoğraf tasdik ücreti, işyeri için ağaç ücreti, iş bitirme belgesi tanzim ücreti, statik rapor tasdik ücreti, cins tashihat ücreti, asansör tatbikat projesi tasdik ücreti ve röleve ölçü krokisi ücretinin alımı bir yıl süresince askıya alındı.

20 BİN TL'YE VARAN KAZANÇ

Belediye gelirlerinin önemli kalemlerinden olan bu ücretlerden vazgeçilmesinin, Altındağ’daki yapılaşmanın hız kazanması açısından çok gerekli olduğuna dikkati çeken Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Belediyeler açısından bu ücretler önemli gelir kaynakları… Ancak Altındağ Belediyesi olarak biz fedakarlık yapıyoruz. Bizim için önemli olan, bu mahallelerde gecekonduların yerini modern yaşam alanlarının alması ve daha fazla Altındağlı vatandaşımızın rahata kavuşması" dedi. Altındağ’ın pek çok mahallesinde gecekonduların yerini modern apartmanların aldığını söyleyen Başkan Tiryaki, bu olumlu gelişmelere rağmen bazı mahallelerde yapılaşmanın arzu edildiği düzeyde gerçekleşmediğini, bu gerekçe ile 6 mahallede imar planına uygun yapılaşmanın hızlanması için müteahhitlere büyük kolaylık sağlandığını belirtti. Alınan kararla bu mahallelerde inşaat yapacak müteahhitlerin parsel başına yaklaşık 20 bin liralık bir kazancı olacağının da altını çizen Tiryaki, “Biz teşvik konusunda önemli bir adım attık. Bunu fırsata çevirmek müteahhitlerin elinde" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Altındağ'dan müteahhite müjde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Eylül 2012 tarihinde saat 17 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Altındağ'dan müteahhite müjde haberi güncellenecektir.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı