Altında ilk hedef tamam

Hürriyet Haber
01 Aralık 2009 - 15:08Son Güncelleme : 01 Aralık 2009 - 15:31

Altın fiyatları Dubai şokundan çabuk kurtuldu. Altının ons fiyatı, uzmanların uzun süredir işaret ettiği 1200 dolara dayanarak yeni bir rekor kırdı.

Dubai World'ün borçlarını yeniden yapılandıracağı ile ilgili açıklaması piyasalara hayat verdi. Altın fiyatları rekor serisine yeniden başlarken 1199.25 dolara kadar yükseldi.

Uzmanlar, Dubai'den gelen haberlerin yanında dolardaki düşüş, Japonya'nın piyasaya para pompalayacağını açıklaması  ve risk alma iştahındaki artışı altın fiyatlarını yükselttiğini belirtiyor.

Mitsubishi Corp. analisti Tom Kendall, yaşanan yükselişle ilgili olarak, "bu durum Japonya'dan gelen açıklama ile Dubai'deki haberlerin birleşimi. Piyasalardaki panik biraz yatıştı" dedi. Kendall önümüzdeki haftalarda altında kar satışlarının gelebileceği yönünde de uyarıda bulundu.

Commerzbank analisti Michael Kempinski ise zayıf doların altındaki yükselişe yardımcı olduğunu ve yatırımcıların emtia'ya hücum ettiğini belirtti.

Öte yandan altınla birlikte diğer metallerin fiyatlarında da yükseliş izleniyor. Gümüş yüzde 1.25 artışla 18.68 dolara çıkarken, platinyum  yüzde 1 artışla 1,464 dolar, paladyum da yüzde 4 artışla 377.5 dolar oldu.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı