Altıncı cadde

Cahit AKYOL Fotoğraf: Emre YUNUSOĞLU
01 Nisan 2012 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mart 2012 - 22:14

E-ticarete yeni bir soluk geldi: Altincicadde. Daha iki aylık bir mazisi var ama meraklısı ve tıklayanı o kadar çok ki, şimdiden alanında fenomenler arasına girdi.

Altıncıcadde, ev tekstili, dekorasyon, elektronik, ev aletleri, ev aksesuvarları ve mobilya ürünleri konusunda hizmet veren, ülkemizin ilk on-line caddesi. Bir anlamda alışveriş için birçok ürünü tek tıkla karşınızdaki ekrana getiriyor. Bu siteyle elinizdeki akıllı telefon, iPad veya bilgisayar ekranınız bir anda AVM’ye dönüşüyor. Çünkü Altıncıcadde 7 gün 24 saat açık bir AVM gibi çalışıyor. Ev tekstili, dekorasyon, aksesuvar, elektronik ev aletleri ve mobilyadan oluşan 1000 adet ürün sürekli ekranda. Vitrin üç günde bir yenileniyor. Her gün bazı ürünlerde ucuzluk kampanyaları düzenleniyor. Gebze'deki lojistik ve müşteri hizmetleri bölümüyle ürünleri üyelerine yolluyor.

Altincicadde, Aralık Derneği’nin kurucusu Elif Dürüst, e-ticaret uzmanı Başak İlhan Çekçeoğlu ve Doğan Online’nın ortaklığıyla ocak ayı sonunda hayata geçti. Alışveriş sitesinin kurucularından Elif Dürüst on-line alışveriş sektörüne yeni bir soluk getirdikleri konusunda iddialı: "Burası tarz sahibi kişilerin sitesi. Sitede istediğimiz tarzı yakalayabilmek için geniş bir tedarik ekibi kurduk. Bu ekip çok avantajlı fiyatlarla zevkli ürünleri bize sağlamaya başladı. Ünlü mimarlar ve tasarımcıların hazırladığı konseptleri satıyoruz. Böylece takipçilerimizin tarzlarını evlerine yansıtmalarını sağlıyoruz."

ÜYELERİN YÜZDE 80'İ KADIN

Sitenin kurucu ortağı ve genel müdürü Başak İlhan Çekçeoğlu da, Türkiye on-line alışveriş pazarında gördükleri bir ihtiyaçtan yola çıktıklarını anlatıyor: “Kaliteli ürünleri piyasadaki satış fiyatlarının yüzde 70 altında sattığımız oluyor. Ekiplerimiz Türkiye’yi dolaşıyor, ulaşılamayacak yerlere bile gidip ürün topluyor. Sağladığımız kolaylıklardan biri de şu: Üyelerimiz beğendiği bir ürünü sepetine koyuyor, fırsatı 45 dakika sepette tutabiliyor. Ayrıca farklı ürünleri tek sepette toplatıyoruz. Birden fazla ürün alanlar 5 lira kargo ücretiyle aynı ürünleri tek pakette toplayabiliyor. 250 liranın üzerindeki alışverişlerde kargo parası alınmıyor. Peşin fiyatına 12 taksit yaptığımız bile oluyor. Hatta 5 lirayı bile 12 taksite bölme şansı var."

İngiltere'de e-ticaret üzerine üniversite eğitimi aldıktan sonra bu konuda ABD'de beş yıl çalışan Çekçeoğlu, altincicadde'nin üyelerinin yüzde 80'inin kadın ve ağırlıklı yaş grubunun 25-45 olduğunu söylüyor: "Sitemizde en gözde ürünler ev tekstil ürünleri. Mobilyalardaki fırsatları kollayanların sayıları da bir hayli fazla. Mağazanın satışa sunduğu ürünlerin fotoğraf çekiminden bilgilerinin sisteme girilmesine, pazarlamasından kargo işlemlerine kadar tüm faaliyetler kendi ekibimiz tarafından yürütülüyor.

KONSEPTLER BAŞLIYOR

Önümüzdeki günlerde sitede başlayacak yeni uygulamalarıysa Elif Dürüst şöyle sıralıyor: "Retro dosyamız olacak. Burada oturma odası, yatak odası ve banyo gibi ev bölümleri yapacağız. Her eşyanın üzerine fiyat koyacağız. Dileyen o odanın tümünü, dileyen de beğendiği eşyaları tek tek satın alabilecek. Mimarlardan oluşan tasarım bölümümüzün ürettiği ev bölümleriyle oturduğunuz yerden, evinizinin dekorasyonunu tamamen değiştirip yepyeni bir ev yararatabileceksiniz. Özel günler için de temalar yapacağız. Mesala evde parti vermek isteyenlere konfetiler, kullan-at bardaklar, tabaklar, çatal, bıçak, süsleme araç gereçleri paket halinde satılacak. Anneler günü içinde özel sürprizlerimiz olacak."

Sanal mağazadaki ürünlerin bazılarının fiyatları şöyle: Havlular 9, nevresim takımı 39.90, tabak 5, lambader 190, sehpa 270, latte makinesi 54.90, çocuk nevresim takımı 75, aksesuvarlar 15-35 lira.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı