Gündem Haberleri

  Altın yükselecek, dolarda düşüş sürecek

  Bloomberg
  26.11.2009 - 12:59 | Son Güncelleme:

  Son dönemde rekor üstüne rekor kıran altın fiyatları, bugün Londra'da hafif gerilese de dolardaki zayıflığın sürmesine bağlı olarak yeniden toparlanması bekleniyor.

  Külçe altın fiyatları, bu hafta içinde üç defa tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Bunda doların 15 ayın en düşük seviyelerinde seyretmesi etkili oldu.

   

  Altın piyasasında işlemler, dolar bazında yapıldığından bu kıymetin fiyatı dövizdeki hareketlerden doğrudan etkileniyor. Bu nedenle dolar düşerken altın yükseliyor.

   

  Bloomberg ajansında yayımlanan bir haber/analize göre, Londra'da 1,195 dolara kadar yükselen külçe altının ons fiyatında görülen bu artış, Ağustos 1982'den bu yana kaydedilen en uzun soluklu hareket.

   

  Ajansa konuşan Londra merkezli TheBullionDesk.com analisti James Moore, külçe altının bu hızlı yükselişine rağmen kâr realizasyonu ve düzeltme hareketlerine karşı kırılganlığının sürdüğüne dikkat çekti.

   

  Moore, "Ancak yine de doların düşüşünü devam ettireceği beklentisiyle altının çok yakın bir gelecekte 1,200 seviyesini zorlaması kesin görünüyor. Çünkü [altına] yatırım talebi hala çok güçlü" dedi.

   

  ABD piyasalarının önemli bir bölümü Şükran Günü tatili nedeniyle bugün kapalı. Dolayısıyla bugün yapılan işlemler Londra'dan gerçekleşiyor.

   

   

  ÜLKELERİN ALIMLARI

  Bloomberg, altın piyasasına ilişkin beklentileri destekleyen bir diğer etkenin de merkez bankalarının değerli metal alımlarının devam ediyor olması.

   

  Dünyanın en büyük altın tüketicisi olan Hindistan'ın geçen ay Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) 6.7 milyar dolar karşılığında 200 ton altın alacağı açıklamasının ardında Sri Lanka'da benzer bir işlem gerçekleştireceğini duyurdu.

   

  Bloomberg'e göre, Sri Lanka da IMF'ten 375 milyon dolar karşılığında 10 ton altın satın aldı. Daha önce de Mauritius yine IMF'e 2 ton karşılığı altın için 71.7 milyon dolar ödemişti.

   

  IMF yaptığı açıklamada, şu an elinde 190 ton altın rezervi kaldığını duyurdu. Bu miktar, 18 Eylül'de 403.3 ton seviyesindeydi.

   

  National Australia Bank analisti Ben Westmore, önümüzdeki haftalarda Çin'in de önemli miktarda altın alımı yapmasının "oldukça yüksek bir olasılık" olduğunu ifade etti.

   

  Ajans'a konuşan Westmore, "Dünyada rezervindeki dolar miktarını azaltarak çeşitlendirmeye gitmeyi ve bunun için de altın almayı düşünen çok sayıda merkez bankası var... Birçok kişinin beklemeyeceği kadar yüksek bir ek talep olacak" dedi.

   

  RUSYA DA DEVREDE

  Son dönemde altın alımı yapan merkez bankaları arasında Rusya da yer alıyor. Ayrıca Sri Lanka da bu ay başında külçe altın alımlarına devam etme niyetini beyan etmişti.

   

  Bloomberg, bu durumun, başta Bank of America Merrill Lynch, Societe Generale ve Barclays Capital gibi dünyanın önde gelen bankalarının yaptıkları tahminlerde altın alımlarının süreceği beklentisini dile getirmelerine yol açtığını söyledi.

   

  Investec Bank analisti Darren Heathcote, dün yayımladığı bir raporda, gelişmekte olan ülke merkez bankalarının rezervlerini çeşitlendirmek için IMF'ten külçe altın alımlarının devam edeceği öngörüsünde bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı