Kitap Sanat Haberleri

KİTAP SANAT

  Altın sesli lirik tenor

  SERHAN YEDİG syedig@hotmail.com
  15 Haziran 2017 - 15:46Son Güncelleme : 15 Haziran 2017 - 15:46

  İngiliz Opera Now dergisince günümüzün ‘en iyi 10 yükselen yıldızı’ arasında gösterilen 33 yaşındaki tenor İlker Arcayürek, gelecek sezon Nürnberg Operası’nda iki başrol seslendirecek. Diğer yandan İngiltere’deki BBC konserlerini sürdürecek. Arcayürek, TEKFEN Filarmoni’nin 25. Yıl konseri nedeniyle Türkiye’ye geliyor. Almanya’da yıldızı parlayan Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza ile dördü solo, beşi düet dokuz arya söyleyecek.

  İlker Arcayürek / Fotoğraf: Janina Laszlo

  Geçen pazar sabahı İlker Arcayürek’in telefonunu çevirdiğimde Newcastle’daki otelinden ayrılmak üzereydi. 48 saatlik İngiltere turunu tamamlamış, bavulunu topluyordu. Birkaç saatlik uykuya rağmen dinçti sesi. “Sorularınızın bir kısmını İngilizce cevapladım, elektronik postayla şimdi gönderdim” dedi.
  Önceki akşam görkemli Sage Gateshead kültür merkezinde Royal Northern Sinfonia’yla 5 saatlik özel sezon kapanış konserinde sahneye çıkmıştı. The Guardian’ın “İngiltere’nin en iyi oda orkestrası” olarak değerlendirdiği topluluğu piyanist Lars Vogt yönetmiş, 22 Aralık 1808’de Beethoven’in Viyana’da verdiği konserin programı aynen tekrarlanmıştı.
  Arcayürek beş solistten biriydi, iki eser seslendirmişti. Sonuçtan memnundu: “Konser çok iyi geçti, ayakta alkışlandık.”
  Az kullandığı için Türkçede zorlanıyor, kelimeleri hatırlayamadığında İngilizceye başvuruyordu. Viyana’daki çocukluk yıllarını, birbirini izleyen talihsizlikleri, hayal kırıklığıyla sonuçlanan konservatuvar eğitimi girişimini, Zürih Operası’na diplomasız kabul edilişini anlattı. Öykünün devamını Londra aktarmalı uçtuğu Zürih’te, evine giderken konuştuk. Eşi otomobille gelmişti havaalanından onu almaya.

  YOUTUBE’DA KEŞFEDİLDİ
  Arcayürek iki yıldır elinde bavuluyla Zürih, Nürnberg, Londra arasında mekik dokuyor. Zürih Operası’ndaki ‘Cosi fan Tutte’ provalarından ‘Un Aura Amorosa’ aryasını YouTube’da yayımlaması ona Nürnberg Operası’nın kapısını açtı. 2015’te BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şancısı yarışmasında finale kalması, ertesi yıl Hugo Wolf Lied Yarışması’nda birinci olması ise İngiltere’de tanınmasını sağladı. Cardiff’in ardından iki yıllığına BBC’nin ‘Yeni Kuşak Sanatçılar’ programına alındı. Ünlü Wigmore Hall ile 2022’ye kadar konser sözleşmesi imzaladı. Bu arada fırsat buldukça Madrid’e gidiyor, Teatro Real’de sahneye çıkıyor.
  Eleştirmenlere göre Arcayürek, ‘altın sesli lirik tenor’. İdeal Mozart solisti olduğu söyleniyor. Zaten gelecek sezon Nürnberg’de Idomeneo’yu canlandıracak. (Ayrıca ‘La Boheme’de Rodolfo’yu seslendirecek) Fakat tek besteciye, türe bağlı kalmak istemiyor.
  “Şu anda lirik tenorum, gelecekte sesim nasıl bir dönüşüm geçirecek bilmiyorum. Tek besteciye bağlanmak yerine yeni bestecilerin eserlerini keşfetmeye zaman ayırmayı tercih ediyorum. Fırsat buldukça operanın yanı sıra resital veriyorum, orkestra konserlerine katılıyorum, koroyu, dinsel müzikleri seviyorum...”
  Oda müziğine, lied geleneğine özel bir ilgisi var: “Oda müziği benim için çok özel, çünkü kendimi en iyi şekilde burada ifade ediyorum. Şarkı söylerken çoğu duyguyu, tonu rahatlıkla sunabiliyorum.”
  Gelecek yıl Nürnberg’deki son sezonu. Sözleşmesini uzatmak yerine özgürlüğü seçecek. Herhangi bir kuruma bağlı olmadan, serbest çalışacak. Bu arada Schubert repertuvarından oluşan ilk albümü ‘Der Einsame’ İngiltere’de yayımlanacak. Ayrıca Alman SWR radyosuyla bir başka kayıt yapmaya hazırlanıyor.

  RENKLİ REPERTUVAR
  İlker Arcayürek doğduğu şehirde ilk konserini 2016 baharında vermişti. Borusan Filarmoni, Leyla Gencer anısına ‘Norma’yı kostümsüz sahnelemiş, Arcayürek ise Flavio’nun aryalarını söylemişti. Bu kez Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza ile TEKFEN Filarmoni eşliğinde sahneye çıkacak. Matshikiza’nın yıldızı son yıllarda Almanya’da parladı. Şu anda Rolando Vilazon’la konserler veriyor. Matshikiza ile Arcayürek bir kısmı solo olmak üzere Verdi, Puccini, Çaykovski, Bizet, Poulenc, Massenet, Gershwin operalarından farklı stil ve dillerde 16 arya seslendirecek.
  Program iki solistin ortak repertuvarından, festivalde yakın zamanda seslendirilmemiş aryalardan oluşturuldu. Arcayürek’i en çok heyecanlandıran eser Donizetti’nin ‘Aşk İksiri’ operasından ‘Una Furtiva Lagrima’. “Daha önce piyano eşliğinde seslendirmiştim. İlk kez orkestra eşliğinde söyleyeceğim. Gelecekte eserin tümünü oynamayı hayal ediyorum” diyor.

  Konser bu Pazar saat 20.00’de, Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda, Aziz Shokhakimov’un şefliğinde...

  Etiketler: Kitapsanat , Opera , Müzik
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı