Ege Haberleri

EGE

  Altın Şehir İzmir resimle tanıtımda

  Bülent KATARCI / HÜRRİYET
  11.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.11.2009 - 20:27

  İtalya’nın Floransa şehrinde dünyanın üç büyük bienalinden biri olan ve 2 yılda bir düzenlenen 7. Floransa Bienali’ne İzmir Su Grubu üyesi 36 ressam da davet edildi.

  5-13 Aralık 2009 tarihleri arasında İtalya’nın Floransa şehrinde dünyanın üç büyük bienalinden biri olan ve 2 yılda bir düzenlenen 7. Floransa Bienali’ne İzmirli ressamlar da katılacak. Türkiye’den müracaat eden İzmir Su Grubu üyesi 36 ressamın eserleri uluslararası seçici kurul tarafından sergilenmeye değer bulundu ve Floransa Bienali’ne davet edildi. Su Grubu’nun kurucusu Seba Uğurtan, “Hazırlanan yeni projenin adı Altın Şehir İzmir’dir. Kentimizin tarihi yerlerinin resmedildiği, altın varaklarla süslenecek 50 eserle güzel İzmirimizin tanıtımını sağlayacağız” dedi.
  8 sanatçı gidecek
  Bienale katılımın sanatçıların kendi imkanları ile olduğundan, sponsor bulamayan 28 sanatçı gidemezken, 8 sanatçı Seba Uğurtan, Dr. Tayfur Yağcı, Funda Alkan, Faden Suzan Kudsioğlu, Ceyda Kiraz, Nilgün Ermiş, İlknur Öztürk, Afet Yayla İzmir’i temsil edecek. Floransa Bienali Teknik Komitesine seçilen Seba Uğurtan, Su Grubu’nun 2003’te kurulduğunu belirterek, “Yurtiçi ve yurtdışında 50 sergiye 500’e yakın sanatçıyla katıldık. Etkinliklerden elde edilen tüm gelir yardım derneklerine bırakıldı. 360 eser üniversitelere hediye edildi” diye konuştu.

  36 sanatçının eserleri

  Bienale davet edilen 36 sanatçının 240 eseri, 2008 Haziran ayında İstanbul Harbiye Askeri Müzesi’nde ve 2008 Temmuz ayında İzmir Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde sergilendi. Su Grubu Kurucusu ve Kuratör Seba Uğurtan 2007’de katıldığı Floransa Bienali’nde Mevlana konulu eseriyle Dünya Barış Derneği’nden teşekkür belgesi aldı ve eserlerini barışa katkıda amacıyla tüm haklarıyla hediye etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı