Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Altın Portakal jürisinden Ataman gitti, Pirhasan geldi

  Hürriyet Haber
  26 Temmuz 2012 - 11:29Son Güncelleme : 26 Temmuz 2012 - 11:44

  Hülya Avşar’ın başkanlığını yapacağı Antalya Film Festivali Ulusal Jüri’sinden çekilen Levent Kırca ve Kutluğ Ataman'ın yerine gelecek isimler belliolmaya başladı. Kırca'nın yerine Cem Özer'in geleceği ismi konuşulurken Ataman'ın yerine Altın Portakal jürisinin yeni ismi usta yönetmen Barış Pirhasan oldu.

  49. Altın Portakal jürisinin çiçeği burnunda üyesi Barış Pirhasan, usta bir yönetmen olduğu kadar usta bir senaryo yazarı olarak da Türk sinemasına damgasını vurmuştur.

  Portakal’da jüri üyeliği onurlu bir görevdir

  Altın Portakal jürisinden Ataman gitti, Pirhasan geldi
  LEVENT KIRCA’NIN YERİNE EN YAKIN ADAY
  Levent Kırca’nın yerine en kısa sürede bir ismin belirleneceğini en yakın adayın ise Cem Özer olduğu belirtildi.
  Detayı için tıklayınız

  Antalya Büyükşehir Belediyesi&Antalya Kültür Sanat Vakfı işbirliğiyle 6 – 12 Ekim 2012 tarihlerinde düzenlenecek 49. Uluslar arası Altın Portakal Film Festivali  yönetimi tarafından teklif edilen ulusal uzun metraj film yarışması jüri üyeliğini kabul eden Barış Pirhasan, Altın Portakal jürisinde yer almanın kendisi için onur verici olduğunu söyledi.

  “Usta Beni Öldürsene” filminin senaryosuyla 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde "En İyi Senaryo" Ödülü’ne değer görülen Barış Pirhasan, aynı filmiyle 1998 Ankara Uluslararası Film Festivali’nde  "En İyi Film",  "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Senaryo" ödüllerinin de sahibi oldu.

  Yönetmen, senarist, yapımcı, şair

   “En iyi senaryo” Altın Portakalının 1965 ve 77 yıllardaki sahibi / 46. Altın Portakal tarafından “yaşam boyu onur ödülü”ne değer görülen ünlü yazar Vedat Türkali’nin oğlu olan Pirhasan, sinemaya 1983 yapımı bilim kurgu türündeki Badi filmiyle senarist olarak olarak adım attı. 1985 - 90 yılları arasında Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini yaptığı Adı Vasfiye, Aaahh Belinda, Değirmen, Asiye Nasıl Kurtulur, Kadının Adı Yok ve Bekle Dedim Gölgeye adlı ünlü filmlerin senaryosunda imzası bulunan Pirhasan senaryosu ve yönetmenliği kendisine ait Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal (1989) filminin yapımcılığını da üstlendi.

  Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunuBarış Pirhasan’ın
  Ekim 1985'te yayımlanan Tarih Kötüdür ve Ağustos 1995'te yayımlanan Babam Benden Hiçbir Şey Anlamıyor adlı iki şiir kitabı bulunuyor.
  Pirhasan’ın filmografisinde yönetmen olarak: Adem'in Trenleri (2007), O da Beni Seviyor (2001), Kendim ve Diğeri (2000), Bir Kadın Bir Erkek (2000),, Usta Beni Öldürsene (1996), Yer Çekimli Aşklar (1995), Küçük Balıklar Üzerine Bir Masal (1989);

  HÜLYA AVŞAR'IN JÜRİ BAŞKANLIĞINA ELEŞTİRMENLER NE DEDİ / FOTO ANALİZ 

   

  ’ALTIN PORTAKAL’IN UNUTULMAZ OLAYLARI

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı