"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Altın Portakal’ı Didem Tolunay sunarsa anlamı farklı olur

ANTALYA’dan İzmir’e uzanan bir öyküyü anlatacağım bugün size...

Sineme deyince aklımıza hemen Altın Portakal geliyor.
Bu film festivali giderek ilgi gören bir hale gelmiş durumda...
Peki, Altın Portakal nasıl doğmuş; fikir babası Avni Tolunay nasıl bu işe karar vermiş ve Altın Portakal’ın İzmir’le alakası var?
Anlatayım...
Bu buluşmalar 60’lı yılların başına kadar bir şenlik havasında süre geliyor. Bu şenliğin gönüllü organizatörü sanata düşkünlüğüyle tanınan Dr. Avni Tolunay’dır.
Şenlik, uzun yıllar “Belediye Tabibi” olarak görev yapan merhum Tolunay’ın 1963 yılında Belediye Başkanı olmasıyla, sinemayı da bünyesine alarak “Antalya Altın Portakal Film Festivali”ne dönüşüyor.
Tolunay, önce Antalya için bir amblem arayışı içine girer, yörenin simgesi olan portakalı, denizi, tarihsel öğeleri ve Venüs heykeliyle bütünleştirir. Portakal sadece amblemin içine girmekle kalmaz, film festivalinin de ismi olur.
1964 yılında güç koşullarla gerçekleştirilen ilk festivale ilgi gerçekten çok büyük olur. Antalya Belediye Başkanı Dr. Avni Tolunay, festivalin gelenekselleşeceğini ve bir bayrak yarışı gibi bu organizasyonun sonsuza kadar süreceğini ilan eder.
Festivalin misyonu ise, “Türk sinemasını dünyaya gündemine sokmak” olur.
Sonrasını; tarihler vererek anlatmama, ilkleri burada tek tek sıralamama herhalde gerek yoktur.
Bugün Altın Portakal Film Festivali’nin Türkiye’nin Oscar’ı olarak görebiliriz.
İyi ki, Avni Tolunay gibi geleceği gören belediye başkanları olmuş.
Onların sayesinde Cannes ve Venedik film festivalleri gibi dünya gündeminde olan bizim de bir organizasyonumuz var.
Avni Tolunay’ın ailesinin büyük bir kısmı Antalya’da yaşarken, bir kısmı da İzmir’de yaşıyor.
Bu isimlerden biri de benim de çok beğendiğim, sizler gibi ilgiyle izlediğim İzmirli bir televizyoncu...
Bir spiker...
Didem Tolunay...

* * *

Didem’in en büyük hayallerinden biri hep Altın Portakal Film Festivali’ni sunmak olmuş.
Düşünsenize Altın Portakal’ın fikir babası sizin amcanız olacak ve gün gelecek onu canlı yayından, ekranların karşısından bütün Türkiye’ye sunacaksınız.
Didem Tolunay’ın, ekran yüzü olarak birçok başarısı ve hatta rekorları var.
Ama eminim; onun kalbinde Altın Portakal Film Festivali’ni sunmak çok ayrı bir yerdedir.
Didem, Korhan Abay’la bu geceyi sunmuş.
Canlı yayınların deneyimli ismi, o gece çok, ama çok heyecanlanmış ve büyük hayalini gerçeğe dönüştürmüş.
Elbette büyük bir alkış da kopmuş.
Sahnede kentin efsanevi başkanlarından Avni Tolunay’ın yeğeni Didem Tolunay olacak.
Ve kıyamet kopmayacak.

Hem İzmir’de hem Türkiye’nin her yerinde

Sadece Altın Portakal mı? Olur mu? Nerede klasikleşmiş, gelenekselleşmiş programlar, törenler varsa... Didem Tolunay oradadır. Sizlere hatırlatayım... Eurovisionlarda Bülent Özveren’in değişmez partnerlerinden biridir Didem... 23 Nisan Çocuk Şenlikleri’nin vazgeçilmez sunucularından biridir Didem... Yarışmaların aranılan yüzlerinden Didem... 2005’teki İzmir Üniversite Oyunları’nın açılış, kapanış törenlerinin unutulmaz ismidir Didem... Şebi Aruz törenlerinin vazgeçilmezidir Didem... TRT alaturka solist şarkı yarışmasının çok sevilmesinin nedenlerinden biridir Didem... Nevruz kutlamalarında TRT’de 14 saat kesintisiz canlı yayın yapan kişidir Didem... 2009’daki İstanbul Medeniyetler İttifakı toplantısının çok özel gala gecesinin sunumunu başta ABD Başkanı Obama ve diğer devlet başkanlarına yapan da Didem’dir.
Geçenlerde konuşuyorduk. İzmir birçok ekran yüzünü televizyonların merkezlerine transfer etti. Didem Tolunay da o isimlerden biriydi. Önce HBB, sonra ATV sabah haberleri... Şimdi Didem Tolunay, İzmir’de, TRT’de... Ama aynı zamanda Türkiye’nin her yerinde...

X