ANKARA HABERLERİ

Altın Köy’de hasat zamanı

Murat YILMAZ-Can KAPLAN
06.08.2015 - 01:03Son Güncelleme :

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Türkiye’nin dört bir yanından getirilen tarihi evlerle, ilçede eski köy hayatının canlandırıldığı Altın Köy’de ‘buğday’ hasadı yaptı.

Murat YILMAZ-Can KAPLAN

Başkan Tiryaki, kasketini takıp önce tırpanla ekin biçti. Ardından da ekini patoza atıp, çıkan buğdayı su değirmeninde öğüttü.
Çocuklarla birlikte bu yıl Altın Köy’de 2’nci kez hasat yaptıklarını belirten Tiryaki, “Köylerde kullanılan malzemeleri topluyoruz. Yeni yetişecek nesile bunları anlatmamız lazım. Yoksa Türkiye’de 1950’li, 60’lı, 70’li yıllarda kullanılan bu malzemeleri görmek için yarın Londra’ya gönderirsiniz çocuklarınızı” dedi.
Altın Köy’ün piknik alanı gibi algılanmasına karşı çıkan Tiryaki şöyle konuştu:

PİKNİK ALANI DEĞİL MÜZE

“Burası bir açık hava müzesi, piknik alanı değil. İnsanlar buraya müze mantığıyla gelmeli. Köy yaşantısını şehirde yaşayan insanlara hatırlatmak, unutturmamak lazım. Dünyada üç beş ülkede örnekleri var. Avusturya ve Romanya’da ikisini gördüm. Dünya bunları muhafaza ediyor. Köylerde kullanılan aletlerle kimse ilgilenmiyor.

YARIN LONDRA’YA GÖNDERİRSİNİZ

Ben köyde doğup, büyüdüm. Üniversiteyi bitirene kadar köy hayatım devam etti. 1988’e kadar tarla sürmek, ekin biçmek, ormandan ağaç kesmek, bir köylünün yaptığı bütün işleri yaptım. Ekonomik gelişmeye paralel olarak insanlar köy hayatına dönecekler. Köylerde kullanılan malzemeleri topluyoruz. Yeni yetişecek nesile bunları anlatmamız lazım.

SÜTÜN ÜRETİMİNİ BİLMİYORLAR

Buraya gelen çocuklar çok şanslı. Şehirde yaşayan çocuklar sütün nasıl üretildiğini bilmiyorlar hatta fabrikalarda yapıldığını sanıyorlar. Eskiden çamaşırın nasıl tokaçla ve tokmakla yıkandığını çocuklar bilmiyor. Bizim burada amacımız sütün sağıldığını, koyunun kırpıldığını, atın nallandığını göstermek. Ben bunların çocuklara gösterilerek öğretilmesini çok önemsiyorum. Kültür ve sanat içinde bir nesil yetiştirmemiz lazım. O zaman şehirlerimizi kurtarırız.”

ÇOCUKLUĞUNA GERİ DÖNDÜ

Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, hasadın ardından Altın Köy’ü ziyarete gelen çocuklarla geleneksel çocuk oyunları oynadı. Köydeki çocukluğuna geri dönen Tiryaki, çocuklarla halat çekip, ip atlayarak, topaç çevirdi. Altın Köy Açık Hava Müzesi’nin özellikle çocuklar için bir okul görevi üstleneceğine inandığını söyleyen Tiryaki, “Belki de bundan 20 yıl sonra şehirlerde yaşayan çocuklarımız köy hayatını hiç bilmeyecekler” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Altın Köy’de hasat zamanı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:20
  • Öğle
   12:44
  • İkindi
   15:26
  • Akşam
   17:45
  • Yatsı
   19:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı