Gündem Haberleri

  "Altın Karagöz"ler sahiplerini buldu

  Hürriyet Haber
  21.11.2009 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Bursa Büyükşehir Belediyesince bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin kapanış gecesinde, ulusal ve uluslararası dallardaki yarışmalarda dereceye giren filmlere ödülleri, törenle verildi.

  ÖDÜL GECESİNDEN RENKLİ KARELER

  Ulusal yarışmada Theron Patterson'un “Bahtı Kara”, uluslararası yarışmada ise “Mariano Cohn”ın yönettiği “The Artist/Ressam”adlı filmleri, “En iyi film” dalında “Altın Karagöz”e layık görüldü.

  Festivalin Onursal Başkanı da olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, İpek Yolu Film Festivali'nin artık Türk sinemasındaki yerini aldığını söyledi.

  Bursa'nın her kente nasip olmayacak özellik ve güzellikleri bünyesinde barındırdığını belirten Altepe, “Bu onuru taşıyan yöneticiler olarak Bursa'nın kültür birikimini ayağa kaldırmak ve yaşayan bir şehir haline getirmek zorundayız. Festival, bu desteğin en önemli kanıtıdır. Bir hafta boyunca Bursa'da sinemanın evrensel dili hakimdi. Bu nedenle ödül alsın ya da almasın festivale katılan herkese teşekkür ediyorum. Umarım amacımıza ulaşmışızdır.”

  ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI

  Festival kapsamında düzenlenen Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda “En iyi film ödülü”nü, Arjantin, Uruguay ve İtalya'nın ortak yapımı Mariano Cohn”un yönettiği “The Artist/Ressam” adlı film kazandı. Film, aynı zamanda 40 bin dolar para ödülünün de sahibi oldu.

  “En iyi yönetmen” ödülünü “Francesca” filmiyle Romanya'dan Bobby Paunescu alırken, “En iyi senaryo” ödülünü “The Artist/Ressam” adlı filmiyle Andres Duprat kazandı.

  “En iyi erkek oyuncu” ödülüne Mahmut Fazıl Coşkun'nin yönettiği “Uzak İhtimal” adlı filmdeki rolüyle Nadir Sarıbacak, “En iyi kadın oyuncu” ödülüne Romanya'dan Bobby Paunescu'nun yönettiği “Francesca” adlı filmdeki rolüyle Monica Birladeanu layık görüldü.

  ULUSAL YARIŞMA

  Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması'nda “En iyi film” ve “En iyi senaryo” ödülünü Theron Patterson'un yönettip, senaryosunu yazdığı “Bahtı Kara” kazandı. Film aynı zamanda 50 bin TL para ödülünü de aldı.

  “En iyi yönetmen” ödülünü “Mommo, Kız Kardeşim” adlı filmiyle Atalay Taşdiken kazandı. Atalay Taşdiken, ayrıca bu kategoride verilen 25 bin TL'lik para ödülünün de sahibi oldu.

  “Theron Patterson”ın yönettiği “Bahtı Kara” filmindeki rolleriyle Reha Özcan'a “En iyi erkek oyuncu”, İlksen Başarır'ın yönettiği “Başka Dilde Aşk” filmindeki rolüyle Saadet Işıl Aksoy'a “En iyi kadın oyuncu” ödülü verildi.

  KISA FİLM YARIŞMASI

  “Uluslararası Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması”nda, İspanya'dan Pablo Camarasa'nın yönettiği “Ona” adlı film “En iyi film” seçilerek, “Altın Karagöz” ödülünün ve 6 bin dolar para ödülünün sahibi oldu.

  “Ulusal Altın Karagöz Kısa Metraj Film Yarışması”nda “En iyi film” ve 9 bin TL'lik para ödülünü, Pelin Aytemiz'in yönettiği “Unutma” adlı filmi kazandı. “Altın Karagöz” ödülü alan filme, 9 bin TL de para ödülü verildi.

  -FESTİVALDEN NOTLAR

  Usta sunucu Korhan Abay'ın sunduğu ödül törenine, İzzet Günay, Süleyman Turan, Selda Alkor, Nuri Alço, Fadik Sevin Atasoy, Cansel Elçin, Yeşim Ceren Bozoğlu, Yetkin Dikinciler, Hakkı Kıvanç ve Engin Çağlar gibi çok sayıda ünlü sima katıldı.

  Tören kapsamında sahne alan Sertap Erener, kısa bir konser verdi. Sertap Erener, konserinde bir kaç parçayı Bursa Mehter Takımı ile seslendirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı