Altın ithalatında Mayıs ayında 'patlama'

REUTERS
02 Haziran 2017 - 17:05Son Güncelleme : 02 Haziran 2017 - 17:44

Altın ithalatı Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 100 artışla 48 tona çıkarak Ağustos 2008'de gördüğü tarihi zirveye yükseldi. Altın ithalatı Ağustos 2008'de 48.05 ton olmuştu.

Borsa İstanbul verilerine göre ithalat ilk beş ayda son 10 yılın yıllık ortalaması olan 126 tonu aşarak 128.4 tona yükselirken, Ocak-Mayıs dönemindeki ithalatın yaklaşık yüzde 40'ı sadece Mayıs'ta gerçekleşti.

Gram altın fiyatındaki gerileme, yaklaşan düğün sezonu ve jeopolitik riskler nedeniyle altın talebinin arttığı, ithalatın gecikmesi sonucu eriyen stokları tekrar oluşturmak için Mayıs'ta yüklü ithalat yapıldığı belirtiliyor.

Öte yandan referandum sürecindeki belirsizliğin altına olan talebi artırması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın vatandaşa altın alımı yönünde çağrı yapması ardından bireylerin bir kısmının döviz yerine altın tercih etmesi de yıl başından bu yana genel olarak altın ithalatının yüksek seyrine neden oluyor.

Altın ve para piyasaları uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, altın talebinin beklentilerin üzerinde arttığını, buna karşılık ithalatta gecikme yaşandığını söyleyerek, "Eriyen stokları tekrar oluşturmak için de Mayıs'ta bu kadar yüklü ithalat yapıldı" dedi.

DÜĞÜN MEVSİMİNDE TALEP ARTAR

Yıldırımtürk altın ithalatında gecikmenin yurtiçinde ons altın fiyatının yurtdışına göre 6-7 dolar daha primli işlem görmesine neden olduğunu da söyledi.

Haziran'da Ramazan nedeniyle talep azalacağından ithalat daha düşük kalabileceğini söyleyen Yıldırımtürk, "Ancak Temmuz, Ağustos ve Eylül itibariyle düğün mevsiminin de etkisiyle talep artabilir. Bu durumda yılsonunda altın ithalatı 150-160 tona ulaşabilir" dedi.

Borsa İstanbul verilerine göre altın ithalatı Ocak ayında 10 ton, Şubat'ta 18.03 ton, Mart'ta 28.4 ton, Nisan'da 23.9 ton oldu.

Geçen yılın Mayıs ayında ise 9.5 tonluk altın ithalatı yapıldı.

Bugün açıklanan Gümrük Bakanlığı verilerine göre de bu yılın Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 237 artışla 2.23 milyar dolarlık kıymetli maden ithalatı gerçekleşti ve en çok ithalat yapılan ikinci sektör oldu.

Bakanlık verilerine göre altın ithalatı ilk beş ayda ise yüzde 218.5 artışla 6.32 milyar dolar oldu.

FİYATLAR GERİLEDİ TALEP ARTTI
Yıldırımtürk, yurtiçinde gram altın fiyatının 140 TL civarına gerilemesi ve yaklaşan düğün sezonu nedeniyle Ramazan öncesi altın talebinin arttığını belirterek, "Diğer taraftan bölgedeki jeopolitik risklerde artış, düğün sezonu nedeniyle üretim artışının yanı sıra Irak'tan gelen talep ve takı ihracatındaki artış da altın ithalatının artmasına neden oldu" dedi.

Türkiye'nin ağırlıklı altın ticaretinin gerçekleştiği ülkeler arasında Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve İsviçre önplana çıkıyor.

Bakanlık verilerine göre Mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ikinci ülke yüzde 142 artış ve 881 milyon dolar ile Birleşik Arap Emirlikleri olurken, bu ülkeyi yüzde 50'lik artış ve 831 milyon dolar ile Irak izledi.

Öte yandan en fazla ithalat yapılan ülkeler arasında yüzde 442'lik artış ve 1.13 milyar dolar ile İsviçre beşinci sırada yer aldı.

 Altın ithalatında Mayıs ayında patlama

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı