Gündem Haberleri

  Altın fiyatlarında kararsız seyir

  AA
  28.09.2013 - 12:11 | Son Güncelleme:

  Uluslararası piyasalardaki dalgalanmalardan en çok etkilenen altının fiyatı hem yatırımcısının hem vatandaşın gündeminde kalmaya devam ederken, kararsız seyrin nasıl sonuçlanacağı, nasıl bir trend oluşacağı merak konusu oldu.

  Garanti Bankası Emtia İşlemleri Yöneticisi Alper Kalyoncu, altın fiyatlarında yönün aşağıya döndüğünü ancak sürekli aşağı yönlü bir hareket beklememek gerektiğini, ABD ekonomisine ilişkin zayıf verilerin, yükselişi destekleyeceğini söyledi.

  Kalyoncu, şunları söyledi:

  "ABD'de kötü gelen verilerin ardından varlık alım programından çıkışın gecikeceği beklentileri oluşacak ve altına alım getirecektir. İyi gelecek veriler ise aşağı yönlü hareketi hızlandıracaktır. Fed tahvil alımlarını azaltırken ekonomik beklentileri kötüleştirecek adımlardan kaçınacaktır. Bu anlamda altın için güvenli liman alımı yaratacak atmosfere Fed'in izin vermeyeceği düşüncesindeyim. Ekonomik beklentilerin kötüleşmesi durumunda Fed hızlı ve etkin karar alabilmektedir. Altın fonlarından uzun süredir düzenli bir çıkış yaşanıyor. Üçüncü parasal genişleme adımından çıkış kararı sonrasında altın fonlarında çıkışın hızlanacağını düşünmüyorum. Bu anlamda altın fiyatında da hızlı bir düşüş yaşanmayacaktır. 1.200 doların altında olan seviyelerde altın fonlarına tekrar girişler de başlayabilir. Q3'ten çıkış uzun süredir zaten fiyatlanmakta ve fonlardan yüklü çıkışlar zaten gerçekleşmiş durumda...

  Altında yükselişler 1.450 dolarla sınırlı kalabilir ve aşağı yönlü hareket devam edebilir. Q3'ten çıkış sinyali gelmesiyle altın fiyatlarında hızlı bir düşüş yaşanacaktır. 1.200-1.230 arası seviyelerde fiziksel alımlarla destek oluşacağını ve aşağı yönlü hareketin bu seviyede duracağını düşünüyorum. 1.400 dolara yaklaşan ve üzeri seviyelerde satışlar gelirken 1.250 dolar altında alımlar olabilir."

  Sürekli aşağı veya yukarı olmaz

  İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır ise, FOMC kararları sonrası altındaki düşüşle ilgili, "Fed'in önümüzdeki iki ay içerisinde parasal genişlemeyi azaltması durumunda dahi altında sürekli bir aşağı veya yukarı hareket beklememekteyiz. Gelecek 3 aylık dönemde 1.265-1.400 arası hareketlere devam etmesinin daha olası göründüğünü düşünüyorum" dedi.

  Fed'in son zamanlardaki ABD verilerine ve ABD büyümesine yaklaşımının son veriler sonrası tereddütler yarattığını ve daha güvercin kalan bir Fed oluşmasına neden olduğunu ifade eden Candır, Ekim veya Aralık'ta olası bir azaltmada küçük rakamlar görülmesinin altında yükselişe neden olabileceğini anlattı.

  Altın fonlarından çıkış yoğunluğunun 1.500 dolar seviyesinin altını kırması sonrası görüldüğünü, o dönemden bu yana uzun vadeli fonlarda altına talep azalması görüldüğünü dile getiren Candır, kısa vadeli fonlarda ise 1-2 aylık periyotlar halinde hareketlerin devam ettiğini vurguladı.

  Candır, ABD'de tahvil alımlarında azaltılmaya gidilmesiyle 20 milyar doları aşan ciddi meblağlarda olmadığı veya Fed'in tahvil alımının bitirilmesi üzerine yorumlarda bulunmadığı sürece altının güvenli liman talebinin sığ kalabileceğini söyledi.

  Bu talepteki artışın ancak ABD ve küresel piyasalarda Fed kararlarından dolayı hisse piyasalarından ciddi çıkışlar olması halinde görülebileceğini aktaran Candır, Fed'in ciddi azaltmalara gitmeyeceği, hisse piyasalarının net tepkilerinin orta vadede olumlu olabileceği ve altında geniş bant çalkantılarının devam edebileceği öngörüsünde bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı