Altın, Fed ile uçtu

hurriyet.com.tr / EKONOMİ
14 Eylül 2012 - 09:48Son Güncelleme : 14 Eylül 2012 - 12:46

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ekonomiyi desteklemek için yeni parasal genişleme planı açıklaması piyasalara doping etkisi yaptı. Euro, dolar karşısında 1.30'un üzerine çıkarken, altının onsu 7 ayın en yükseği olan 1.770 doları geçti. İçeride altının gram fiyatı 103 TL'ye yaklaştı, dolar 1.80 TL'nin altına indi, euro 2.34 TL'ye yaklaştı.

Fed Açık Piyasa Komitesi tarafından iki gün süren toplantıların ardından dün akşam yapılan açıklamada, top yekün bir tahvil alım programı yerine ’mortgage’a dayalı varlıklarda aylık 40 milyar dolarlık tahvil alımı gerçekleştireceğini açıkladı. Alım programının tutarı konusunda bir sınırlama konulmazken, işgücü piyasasında kalıcı bir düzelme yaşanana kadar alımın sürdüreleceği belirtildi.

Altın, Fed ile uçtu FED'DEN YENİ HAMLE
 DOPİNG ETKİSİ

 
"OLUMLU KATKISI OLUR"

Fed'in kararını hurriyet.com.tr'ye değerlendiren Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, adımı pozitif bulduğunu, piyasalara ilk etapta olumlu katkısının olacağını ve bundan sonra ise gözlerin Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) çevrileceğini söyledi.

Aslanoğlu şöyle konuştu: "Kararı pozitif görüyorum. Genel anlamda parasal genişlemenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Genişlemenin mortgage kağıtlarından başlaması da doğru. Çünkü temelde krizi çıkaran bu kağıtlardı. ABD'de en dipte olan konut sektörünü hareketlendirmeden bir sonuç alınamayacak gibi. Hedefe yonelik olması onemli. Ucu açık olması bekleniyordu. Fed, bu miktarı artırabilir. Duyuru ve açık olması etkisi beklentilerin yönetilmesi konusunda pozitif. Bunun devamı da gelecektir ve gelmesi de gerekir. Ayrıca faizlerin de 2015'e kadar düşük seviyede tutulacağı da vurgulandı. "Piyasalar bunu büyük oranda fiyatlan ancak bir miktar daha pozitif tepki gelebilir. Çok sert bir alım getirmez ama düşmesini engeller. Bundan sonra gözler yine ECB'ye çevrilecektir. ECB adım atmazsa olumsuzluk artabilir. O zaman Fed, bu miktarı daha da artırabilir."

Bu karar piyasalarda pozitif karşılanırken emtia ve euro tarafında önemli değer kazancı yaşandı.

Uluslararası piyasalarda altının onsu son 7 ayın en yükseğine çıkarak 1.777 doları gördü. İçeride de gram altının fiyatı 103 TL'yi görürken, Cumhuriyet altını 672, çeyrek altın 170 TL'den satılıyor. 

Fed'in piyasaya yeni likidite sürecek olması dolar tarafında gevşemeye neden oldu. Euro, dolara karşı 1.30'un üzerine çıkarak son dört ayın yeni en yükseğini gördü. Buna paralel olarak içeride dolar,  1.7940 TL'ye gerilerken, euro ise 2.34'e yaklaştı.

BORSALARA ALIM GELDİ

Fed'in yeni hamlesiyle hisse senetleri piyasalarına da alım geldi.

ABD'de Dow Jones dün yüzde 1.55 oranında yükselerek günü son beş yılın en yükseği olan 13.539 puandan kapatırken, Brezilya'da Bovespa endeksi ise günü yüzde 3.40 oranında yükselişle 61.958 puandan kapattı.  İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 100  endeksi de güne 861 puanlık yükselişle 68.151 puandan başladı. İMKB'de hisse senetleri ortalama yüzde 1.3 oranında değer kazandı.

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı