« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Altın çağımızı yaşıyoruz

"Türk futbolu altın çağını yaşıyor. Bunun da mimarı hiç şüphesiz teknik direktörümüz Fatih Terim ve ekibidir. Türk futbolcusu dimdik ayakta duruyorsa bunun tek nedeni çok çalışmak ve futbol bilgisini ilerletmekten geçiyor. Hazırlıklarımızı eksiksiz yapıyoruz."

İsmail ER
SON GÜNCELLEME
A Milli Takım’ın ve Galatasaray’ın başarılı futbolcusu Ayhan Akman, 2008 Avrupa Şampiyonası’ndaki heyecanı 2010 Dünya Kupası’na taşıyacaklarını söyledi. Ay yıldızlı takımda forma giyen herkesin yüreklerini ortaya koyduğunu ifade eden Ayhan "Türk futbolu altın çağını yaşıyor. Bunun da mimarı hiç şüphesiz teknik direktörümüz Fatih Terim ve ekibidir. Bu kadar yoğun eleştiri ve bu kadar tepkiye rağmen Türk futbolcusu dimdik ayakta duruyorsa bunun tek nedeni çok çalışmak ve futbol bilgisini ilerletmektir. Fatih Terim bize bunları öğretiyor ve bizler de çalışıyoruz" dedi.

Küllerimden doğdum

Estonya yolculuğu öncesinde Atatürk Havalimanı’nda demeç veren milli oyuncu, futbol yaşamının en kritik döneminden geçtiğini kaydederek sözlerine şöyle devam etti: "Geçen yıl geçirdiğim ameliyat nedeniyle çok kabuslar yaşadım. Ve geçen sezon Süper Lig’in son döneminde atağa kalktım. Terim’in dediği gibi küllerimden doğdum. Terim Hocamın bunca sakatlıktan sonra beni ay yıldızlı takıma çağırması inanılmaz bir doping oldu.

A Milli Takım kampında çok iyi form tuttuk. Takımda öncelikle takımdaşlık önemliydi. Biz bunları çoktan aştık. Ve birbirimize kenetlenmeyi öğrendik. Zor günlerde birbirimize sahip çıktık. En büyük üzüntüm 2008 Avrupa Şampiyonası’nda Almanya gibi kötü oynayan ekibe elenmemiz."

Aynı dili konuşuyoruz

Bosna önünde Terim’in sistemi ve taktiği doğrultusunda savaşarak rakibi etkisiz hale getirdiklerini anlatan Ayhan sözlerini şöyle tamamladı: "Türk Milli Takımı’nda değişik bir yapı var. Hedeflerimize ulaşmak için tüm hazırlıklarımızı eksiksiz yapıyoruz ve sahada uyguluyoruz. Takımda yer alan tüm oyuncuların aynı futbol dilini rakipleri üzerinde uygulaması bizleri oldukça diri tutuyor. 31 yaşındayım ve en az 5-6 yıl daha futbol yaşamımı sürdürürüm. Güney Afrika’daki 2010 Dünya Kupası finallerinde yine sahneyi Türkler alacak."

Bunları da Beğenebilirsiniz