Gündem Haberleri

  ‘Altın Boynuz’un dönüşü

  Mustafa KINALI / İSTANBUL
  09.07.2001 - 01:22 | Son Güncelleme:

  Birkaç yıl öncesine kadar kokusu ve pisliğiyle İstanbulluları bezdiren Haliç, Altın Boynuz lakabına yaraşır bir değişim geçirdi.

  Çöplükten ve çamurdan arındırılan, balık sayısı hızla artan Haliç, AB’nin verdiği ‘mavi bayrak’ı alabilecek konuma geldi.

  Bir zamanlar kokusu ve pisliğiyle konuşulan, Avrupalıların ‘Altın Boynuz’ dediği Haliç'te Bedrettin Dalan döneminde başlanan temizleme çalışmaları sonuç vermeye başladı.

  Nurettin Sözen ve Recep Tayyip Erdoğan dönemlerinde de ısrarla sürdürülen, Ali Müfit Gürtuna döneminde doruğa ulaşan çalışmalarla, Haliç artık ‘yüzülebilir’ hale geldi. Kısa süre öncesine kadar çevreye yaydığı koku ve pislikle Boğaz'ı ve Marmara'yı da kirleten Haliç, sınırlı sayıda yere verilen ‘mavi bayrak’ alabilme statüsü kazandı.

  BAKTERİ, YOK DENECEK KADAR AZ

  Haliç'teki mikrobiyolojik parametre kriteri, Avrupa Birliği Mavi Bayrak Projesi'nin belirlediği standartların çok altına indi. AB'ye göre, mikrobiyolojik parametre kriteri 100 cc'de 10 bin bakteriyi gösteriyor. Denizde, bunun üzerindeki sayıda bakteri olması halinde yüzülmesine izin verilmiyor ve mavi bayrak statüsü kazanamıyor. Haliç'te yapılan son incelemelere göre bakteri sayısı 100 cc'de 500-1000'e düştü.

  İSKİ, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü, İTÜ ve TÜBİTAK tarafından Haliç'te son 3 yıldan beri yapılan incelemelerde, 11 noktada bakteriyolojik açıdan 40 değişik parametre ölçümü yapıldı.

  1998'de Valide Sultan Köprüsü ve çevresinde toplam koliform 11 milyon 400 bin gibi çok yüksek değere sahip iken, 1999'da 1 milyona, 2001 Mayıs'ında ise 1000'e düştü.

  Eyüp-Sütlüce arasındaki ölçümlerde de 1998'de 10 milyon olan koliformun 1992'de 1.5 milyona ve 2001'de 1000'in altına düştüğü belirlendi. Galata Köprüsü'nde ise daha düşük değere ulaşıldı. 1998'de 400 bin koli bakteri varken, bu sayı, 1999'da 200 bine, 2001'de 500'e kadar indi.

  Başkan ve Vali Haliç’te yüzecek

  Haliç'in temizlenmesi için bugüne kadar 500 milyon dolardan (yaklaşık 600 trilyon lira) fazla harcama yapıldı. Su sporlarının yapılabildiği, balığın görüldüğü Haliç'te bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde genel müdür yardımcılarının, gelecek yıl İSKİ Genel Müdürü Prof. Dr. Veysel Eroğlu yüzecek. Başkan Gürtuna 2003 yılında, kabul ederse Vali Erol Çakır'la birlikte Haliç'te denize girecek.

  Ayağımızı sokamazdık

  Haliç'in gözle görülür hale gelen temizliği, sahildeki semt sakinlerinin yüzünü güldürmeye başladı. ‘‘Haliç'i temizliyoruz. Haliç'te, İSKİ Genel Müdürüm Veysel Eroğlu başta olmak üzere, 3 profesör yüzecek’’ diyen Gürtuna'nın belediyesinde önemli görevlerde bulunan profesörleri henüz yüzmediler ama Balat sahilinde gençler, temizlenen suda yüzmeye başladı. İTÜ'nün mezuniyet töreninde, ‘‘Haliç'te balıklar, midyeler, yunuslar bile görülmeye başlandı’’ dediğinde, bazı öğrencilerce konuşmaları abartılı bulunan Gürtuna'ya ilk desteği de böylece, Balat'da yüzen bu gençler vermiş oldu.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı