Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Altın adam Özkan

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

66 kiloda mücadele eden Hüseyin Özkan, Sydney 2000'de birincilik kürsüsüne çıkıp Türkiye'ye judoda ilk olimpiyat altın madalyasını kazandırdı.

Olimpiyatta Naim ile kaçan altın madalyayı judoda Hüseyin Özkan ile yakaladık. 66 kiloda mücadele eden Çeçen asıllı judocumuz Hüseyin Özkan, judoda olimpiyatlardaki ilk altın madalyamızı kazandırdı. Özkan'ın şampiyon mücadelesi 2. turda İran'lı Arash Miresmaeili'yi yenmesiyle başladı.

3. turda Bulgar Georgi Georgiev'i, çeyrek finalde Çin'li Zhang Guangjun'u, yarı finalde de Hollandalı Van Kalken Wazari’yi yenen Özkan'ın finaldeki rakibi Fransız Benboudoud'du. Sporcumuz rakibi karşısında oyuna kontrollü girdi. Rakibini azhi-barai tuzağına düşmemek için uzak mesafe mücadele etti.

Bir ara shaido cezası aldı. Fransız atağını sürdürüp sporcumuzu yan düşürdü bir de koka verdi. Özkan, rakibini judogisinin sırtından yakaladı, harika bir uchi mata ile ayaklarını yerden kesti havalandırıp sırt üstü tatamiye yapıştırdı ve bu final maçını bitime 2.5 dakika kala ipponla kazandı.


Bunları da Beğenebilirsiniz