Gündem Haberleri

  Altımıza su basacaklar

  Hasan AY/İSTANBUL
  31.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Haliç-Küçükçekmece hattında yeraltı sularının azalması sonucu büyük boşluklar oluştu. Ani çökme riski ve depreme karşı önlem olarak barajlardaki fazla sular yeraltına pombalanacak. Böylece gelecek için de su rezervi hazırlanmış olacak.

  İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, barajlardaki rezerv fazlası suların yeraltına pompalanarak, gelecek için su rezervi sağlanacağını, yeraltındaki boşlukların doldurulmasıyla depremle ilgili riskin de azalacağını açıkladı. Fatih, Zeytinburnu ve Bakırköy başta olmak üzere çeşitli nedenlerle ve ticari maksatlı su çekilmesi sonucu büyük boşluklar meydana geldiğinisöyleyen Topbaş, İstanbul için su kaynağı olarak düşünülen bu yerlerdeki suyun azalmasıyla meydana gelen boşlukların ve deprem riskinin artması üzerine DSİ Genel Müdürlüğü ile çözümü için çalışma başlatıldığını belirtti.

  RİSK AZALACAK

  Topbaş, ayrıca yeraltı sularının seviyenin düşmesiyle oluşacak basınç azalması yüzünden, denizden bu bölgelere su akarak doğal perdenin yırtılması ve yeraltı sularına deniz suyu karışması tehlikesinin bulunduğunu söyledi. Bunun bir daha geri dönüşümün olmaması gibi bir problemin söz konusu olduğunu belirten Topbaş, şöyle konuştu: "Sular yeraltına pompalamak suretiyle gelecek için su rezervi bulundurulacak, deniz suyunun yeraltı sularına karışması engellenecek. Yeraltında oluşabilecek boşluklar nedeniyle depremle ilgili riski azaltmak için bu projeyi önemli görüyoruz. Ticari amaçla yeraltından su çekme olayını artık yasaklamamız gerekiyor."
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı