BALIKESİR HABERLERİ

Altıeylül'de okulun ticari alana çevrilmemesi için açıklama

DHA
29.03.2017 - 12:18Son Güncelleme :
DHA

BALIKESİR'de, CHP Altıeylül İlçe Başkanlığı, 1/5000 ölçekli revizyon ve ilave nazım planıyla Altıeylül Ortaokulu'nun bulunduğu alanın ticari konut sahası olarak gösterilmesinin ardından imar değişikliğinin iptali için Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na başvurdu.

Önceden Altıeylül Ortaokulu'nun önünde basın açıklaması yapan, eğitim yuvasının yıkılarak AVM'ye dönüştürüleceği iddialarını gündeme getiren CHP Altıeylül İlçe Başkanı Yusuf Yüksel, bu kez yaklaşık 50 partiliyle birlikte Büyükşehir Belediyesi'nin önünde açıklamalarda bulundu. CHP'li Yüksel, "Yeni imar planı değişikliğiyle, Altıeylül Ortaokulu'nun ranta açılmasına 'hayır' diyoruz. PKK yıllarca Doğu'da ve Güneydoğu'da okullarımızı yaktı. AKP'li belediye şu anda okullarımızı yıkıyor. Okullarımız rant meydanı değildir, eğitim kurumudur. Balıkesir halkına çağrıda bulunuyorum. Okulumuza sahip çıkalım, okulumuzu yıktırmayalım, itiraz dilekçesi verelim, bu günaha ortak olmayalım" dedi. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı AK Partili Ahmet Edip Uğur'a ve meclis üyelerine de seslenen Yüksel, "Sayın Uğur, sayın meclis üyeleri size de okulumuza dokunmayın diyorum. Bugün itiraz dilekçelerini vereceğiz ve sonuna kadar bu yanlıştan vazgeçilmesi için yasal haklarımızı kullanacağız" diye konuştu. Yüksel basın açıklamasına katılanlara "Altıeylül ranta açılsın mı" diye sorarken, partililer de "hayır" diye bağırdı. Vatandaşların 31 Mart'a kadar imar değişikliğine dilekçeyle itiraz edebileceği açıklandı. Bugüne kadar CHP ile birlikte çok sayıda vatandaşla velinin de belediyeye itirazda bulunduğu öğrenildi.

"KAMU YARARI YOK, TARİHİ DEĞER YOK OLACAK"

CHP'lilerin belediye başkanlığına verdiği dilekçede şu görüşler dile getirildi:

"Balıkesir ili merkez Altıeylül ilçesi sınırlarında içinde 1/5000 ölçekli revizyon ve ilave nazım planı ile Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis kararı sonucu imar planı değişikliğine gidilerek, mevcut planda okul sahası olan Altıeylül okulunun bulunduğu alan ticari konut alanına dönüştürülmektedir. Bu durum kamu yararına uygun değildir. Bunun yanında çağdaş şehircilik anlayışına da terstir ve tarihi değerlerin yok olmasına neden olacak talihsiz bir karardır. Söz konusu alanın şehir merkezinde yer alması ve çevresinde başkaca bir okulun bulunmaması, bu okulda eğitim gören öğrencilerin başka okullara dağıtılarak mağdur edilmelerini getirecektir. Bunun da kamu yararı ile bir ilgisi yoktur. Tam aksine bu konu kamu yararına aykırıdır. Çağdaş şehircilik anlayışında ticari konut alanı, arsa üretmekle olur. Böyle bir durumda daha modern ve yaşanabilir alanları olan, bunun yanında daha ekonomik konut üretmek mümkün olabilir. Aksi halde mevcut okul alanını ticari konut sahasına çevirmek bazı haksız kazançlara ve haksız rant sağlamaya da neden olabilir. Böyle bir imar değişikliği, 1930'da yapılan ve tarihi bir geçmişi olan bir irfan yuvasının da sonu demektir. Tarihine, kültürel değerlerine sahip çıkmayan toplumlar sonunda yozlaşır ve benliklerini kaybederler. Okulun bulunduğu alanın imar planında aynen okul sahası olarak kalması ve bu şekilde korunması milli ve kültürel değerlerimize de sahip çıkmak demektir"

Hilmi DUYAR- Coşkun YAMAN / BALIKESİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Balıkesir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Balıkesir ilinden Altıeylül'de okulun ticari alana çevrilmemesi için açıklama hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Mart 2017 tarihinde saat 12 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Altıeylül'de okulun ticari alana çevrilmemesi için açıklama haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı