"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Altı aylık evliyim hamile kalamıyorum

Altı aylık evliyim ve eşimle her gün birlikte oluyorum. Ama hamile kalamıyorum.

Sevgili ablam, ben 19 yaşında, altı aylık evli bir kadınım. Eşimin yaşı da 35.
Biliyorum biraz sabırsız davranıyoruz ama ikimiz de çocuğumuz olmasını çok istiyoruz. Bunun için her gün birlikte oluyoruz.
Bu arada ben iki kez doğum kontrol hapı kullandım. Şimdi nasıl çabuk hamile kalabilirim diye endişe içindeyim. Bana yardımcı olursan çok sevinirim.
Doğum kontrol hapını almamın üzerinden uzun zaman geçti ama hâlâ sonuç alamadım.
Bir de benim 16-17 yaşlarındayken adet düzensizliğim vardı ve bir hap kullanmıştım. Bunun etkisi olur mu?
Her şey için şimdiden teşekkür ederim ablam.
- Rumuz: Bahar

Güzel kızım, sabırsız davrandığınız doğru. Henüz eşinle birbirinize uyum sağlama dönemindesiniz. Hemen ilk ilişkide de hamile kalınabilir ama sen doğum kontrol hapı kullandığını söylüyorsun. Benim anlayamadığım da işte bu.
“Doğum kontrol hapı aldım, hâlâ bir sonuç alamadım” diyorsun. Doğum kontrol hapını çocuğun olmasın diye almış olmalısın.
Evet, bazen doğum kontrol hapı bir süre kullanıldıktan sonra aniden bırakıldığında hemen hamile kalmaya yol açabiliyor. Ama senin amacın bu muydu, bilemedim... Bu haplar o etkiyi öyle iki ayda değil, uzun bir süre kullandıktan sonra yaratabiliyor.
Ayrıca böyle “hamile kaldım, kalmadım” diye stres yaparsan, o da hormonlarını olumsuz etkileyebilir.
Bir de doktorunuza danışın, adet günlerini göz önünde tutarak yumurtlama günlerini saptasın, özellikle o zamana denk getirin ilişkinizi.
Bu beklentinizi takıntı haline getirmeyin. Endişe etmek için henüz çok erken. Şu güzel cicim aylarınızı boş yere mutsuz geçirmeyin.

Eşime göre evde oturmaktan kafayı onunla bozmuşum

Benim problemim eşimle altı senedir bir türlü yakınlaşamamam. Benimle hiç ilgilenmiyor. Bir tek yatak olayı olunca beni hatırlıyor! Bana normal olmadığımı söylüyor, biraz arkadaşlarımla buluşmamı ve bir hobi edinmemi istiyor. Ona göre evde oturmaktan kafamı onunla bozmuşum. Ama benim tek istediğim, benimle biraz ilgilenmesi.  
- Rumuz: Nİlgün
Canım kızım, artık neredeyse tüm evliliklerde bu anlattıkların yaşanıyor. Tek farkla; ya eşinin dediği gibi kadın kendine bir hayat kuruyor, eşiyle dostuyla vakit geçiriyor, her şeyi kocasından beklememeyi öğreniyor ya da kadın çalışıyor, eşi gibi akşamları eve yorgun argın geldiğinden ikisi de birbirlerine daha anlayışlı yaklaşıyorlar.
Erkekler genellikle eşlerinin evdeki yalnızlığını anlayamazlar. Akşam eve geldiklerinde günün yorgunluğunu atacakları bir huzur ortamı bulmak isterler. Çalışan kadın bu durumu daha iyi anlayabilir. Sen, bir hobi bile edinmemişsin. Oysa bugün kadınlar için resim, tahta-cam boyama gibi çeşitli kurslar var ve buralarda da arkadaş edinebilirsin.
Bence eşin seni seviyor ama bunu ifade etmeyi beceremiyor.

X