Altı ayda 134 birleşme ve devralma

Hürriyet Haber
04.09.2013 - 01:46 | Son Güncelleme:

Rekabet Kurumuna 2013 yılının ilk altı ayında 134 birleşme ve devralma işlemi bildirildi.

Rekabet Kurumu, 2013'ün ilk altı ayına ilişkin Birleşme-Devralma Görünüm Raporu'nu yayınladı.

Rapora göre, söz konusu dönemde Rekabet Kurumuna 134 birleşme ve devralma işlemi bildirildi, 89 işlemde hedef şirket veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye yasalarına göre kurulan şirketler olduğu tespit edildi, 17 özelleştirme işlemi Kurum tarafından değerlendirildi.

Aynı dönemde, hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemlerde toplam işlem bedeli yaklaşık 27 milyar 678 milyon lira oldu. Bu bedelin 12 milyar 601 milyon lirasını özelleştirme işlemleri oluşturdu.

Rekabet Kurumuna bildirilen işlemler kapsamında yabancı yatırımcılar bu dönemde Türk şirketlerine 40 ayrı işlemde toplam 11 milyar liralık yatırım gerçekleştirdi. Yabancı yatırımcılar arasında işlem bazında yapılan sıralamaya göre ilk sırada 7 işlemle Almanya ve Hollanda kökenli yatırımcılar yer aldı. Yabancı yatırımcıların ortak oldukları Türkiye kökenli 6 ortak girişim işleminin toplam işlem bedeli ise 1 milyar 500 milyon lira oldu.

Hedef şirketin veya oluşturulan ortak girişimin Türkiye kökenli olduğu işlemler içinde en yüksek işlem değeri, özelleştirmeler dahil olmak üzere 14 milyar 89 milyon lira ile elektrik enerjisi üretimi, iletimi ve dağıtımı alanında gerçekleşti. Bu bedelin 10 milyar 545 milyon lirası özelleştirme işlemlerinden kaynaklandı.

Rekabet Kurumuna bildirilen birleşme ve devralma işlemleri, son bildirim tarihinden ortalama 15 gün sonra nihai karara bağlandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı