ANKARA HABERLERİ

Altı ay sonra gelen soruşturma şaşırttı

Cengizhan ÇATAL
05.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

14 Mart Tıp Günü’nde Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bahçesinde eylem yapan beş doktor hakkında olaydan altı ay sonra soruşturma açıldı. Türk Tabibler Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası (ATO) tarafından 14 Mart’ta tüm hastanelerde uygulanması planlanan bir eylem düzenlenmişti. Düzenlenen eylemde bazı doktorlar da hastane bahçesinde güvenlik görevlileri tarafından tartaklanmıştı.

Cengizhan ÇATAL

SORUŞTURMA ALTI AY SONRA GELDİ

14 Mart Tıp Günü’nde gerçekleştirdikleri eylemin amacının sağlık işlerini aksatmak değil, tam tersi daha düzenli bir sağlık sistemi için hastaları ve sağlık çalışanlarını bilinçlendirmek olduğunu söyleyen Ankara Tabip Odası Başkanı Önder Okay, şunları söyledi:

"O gün yaptığımız eylemi ’bunlar hastalara bakmak istemiyor’ şeklinde yanlış bir yöne çekip çarpıtmak isteyenler oldu. Oysa ki o gün biz hastalar ve sağlık çalışanlarının çıkarları için böyle bir organizasyon gerçekleştirdik. Ankara halkının sağlığının en başında böyle bir zihniyetin olmasından rahatsızlık duyuyoruz. Üstelik altı ay önce gerçekleşen bir olay için soruşturmanın şimdi açılması da trajikomik bir durumdur. Hastane bahçesinde gelişen olaylarda tartaklanan ve onuru kırılan taraf bizdik."

DOKTOR İFADE VERMEYE ÇAĞIRILDI

14 Mart’ta düzenlenen eyleme katılan bir doktorun da ifade vermek üzere İl Sağlık Müdürlüğü’ne çağırıldığını söyleyen Okay, bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti. İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu olayda kendini bir kolluk kuvveti gibi gördüğünü belirten Okay, "hakkında soruşturma açılan bir meslektaşımız telefonla aranarak en kısa zamanda İl Sağlık Müdürlüğü’ne gelmesi ve ifade vermesi istenmiş. Bu talebin hiçbir yasal dayanağı olmadığı gibi yazılı olmayan hiçbir talep kamu kuruluşlarında geçerli değildir. Yönetim ve idare sözle değil yazılı olarak yapılır" dedi.

Düzenlenen eylemde eğer bir sorumlu varsa onun da Ankara Tabip Odası ve Türk Tabipler Birliği yönetimi olduğunu kaydeden Okay, "eğer bir soruşturma açılacaksa o da benim hakkımda açılmalıdır. Bu işin sorumlusu yönetimde olan bizleriz. Organize hareket eden sivil toplum kuruluşlarına karşı Sağlık Bakanlığı’nın bir önyargısı var" dedi.

HUKUKA AYKIRI DURUM VAR

Ankara Tabip Odası Avukatı Ender Büyükçulha, açılan soruşturmanın hukuka aykırı ve yanlış olduğunu söyledi. Büyükçulha, bu tip bir olayda idarenin en fazla iki ay içinde tüm delillerini toplayıp soruşturma açması gerektiğini belirterek, "Üzerinden altı ay geçen bir olay için şimdi soruşturma açılması kanuna aykırı bir durumdur. İl Sağlık Müdürlüğü’nde hukuk ve kanun bilmeyen bir yapı olduğu açıkça ortadadır. 14 Mart Günü yapılan eylemin de kanunsuz bir tarafı bulunmamaktadır. Asıl eylem yapılmasaydı bu konu hakkında soruşturma açılması gerekirdi" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Altı ay sonra gelen soruşturma şaşırttı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:07
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı