"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Altı-Altı-Altı

HERHALDE 10 yıl filan olmuştur. Kendisini harap edecek seviyede heavy metal dinleyen bir arkadaşımız var.

Dinlediği müzik, çamaşır makinelerinin sıkma aşamasında çıkardığı sese filan benziyor. O derecede ileri gitmiş durumda.

Neyse, bu arkadaşımız, normal bir Türk genci. Ailesiyle beraber oturuyor. Annesini hepimiz çok seviyoruz. Harika yemekler yapan, tipik bir anne.

Bir gün, arkadaşımızın annesinin bir cenazeye katılması gerekiyor. Evde giyecek siyah renkli bir şeyler ararken, aklına oğlunun tişörtleri geliyor.

Bizim elemanın odasına dalıyor, siyah renkli bir tişört alıyor, giyiyor ve cenazeye gidiyor.

Giydiği tişörtün ‘‘Overkill’’ adlı heavy metal topluluğuna ait olduğundan, tişörtteki grafiklerin aslında bir cenaze törenine çok da uygun olmadığından filan haberdar değil tabii ki.

Bu olaya yıllarca güldük. Teyzecik bugün bu hareketi yapsa, büyük ihtimal ‘‘İşte Satanist Ana’’ muamelesi görürdü büyük ihtimal. Ne saçma değil mi?

***

‘‘Satanist gençler birer birer intihar ediyor’’ zırvası ilk kez gündeme gelmiyor. Daha önce de aynı başlıklarla, aynı yaklaşımlarla, aynı hedef göstermelerle karşılaşmıştık.

Şimdi yazılanlara çizilenlere bakıyorum ve kafamı taşlara vurmak geliyor içimden. Yahu, insan böyle bir meselede bir arpa boyu yol almaz mı?

3-4 sene önce çıkan yazıları alıp, sadece öznelerle oynayarak yeniden kullansalar, kimsenin ruhu duymaz.

Polisin tutumunu ti'ye alan birkaç tane yazı çıktı. O da çok üzücü. Belli ki, polis Satanizm’den haberdar filan değil.

Satanizm nedir, benim de fazla bir fikrim yok. İlgi alanıma girmiyor. Ama hedef gösterilen gençleri ve hedef gösterilme şekillerini gördükçe anormal derecede üzülüyorum.

***

Son operasyonlarda, ‘‘Satanist nedir? Neye benzer? Ne yer içer?’’ noktasından öteye gidememiş olan emniyet güçlerinin Eric Clapton ve Pink Floyd CD'lerine el koyması, yine uzun saçlı ve dövmeli gençleri toplaması, rock barlara operasyon düzenlemesi karşısında söyleyecek söz bulamıyorum.

Bu satırları yazmak bile can sıkıcı, inanın bana.

Sizce, Satanizm'e ilgi duyan, okültik meselelerle ciddi şekilde uğraşan biri, baştan aşağı dövme yaptırıp boynuna pentagram asıp sokaklarda gezer mi allah aşkına. Buna inanıyor musunuz?

Bu şekilcilik size de ahmakça gelmiyor mu?

Son derece üzücü bir intihar olayının ardından Mor ve Ötesi gibi Türkiye'nin yakın zamanda yetiştirdiği en eli yüzü düzgün rock topluluğunun hedef gösterilmesi ne kadar acı!

Olayı yanlış sorgulayıp, psikologların ‘‘Çocuklara ilgi gösterin’’ türü düz ve saçma açıklamalarının ötesine geçemeyip, alakasız insanların hayatlarını kabusa çevirmek akıllı bir iş mi?

***

Moskova'dan aldığım ve üzerinde KGB'nin ilk propaganda afişlerinden biri basılı olan tişörtümü çok seviyorum. Sus işareti yapan bir kadın var tişörtün üzerinde. Görenler de bayılıyor zaten.

Şimdi ben bu tişörtü giyip sokağa çıktığım vakit, memleketin en azılı komünisti mi oluyorum yani? Pöh!

Bu yazıyı yazarken üzerimde olan sweat shirt'ten de bahsedeceğim. Zaten üç gündür filan inadına bu sweat shirt'ü giyiyorum. Hijyenik açıdan problem oluşturana kadar da giymeyi sürdüreceğim zaten.

Siyah bir sweat shirt bu. Ve üzerinde ‘‘666’’ basılı. Gerekli birimler için açıklama yapayım. ‘‘666’’, şeytanı simgeliyor.

Şimdi ben Satanist miyim? Yooo! Sadece bu tişörtü giymeyi seviyorum. Hergelelik olsun diye giyiyorum. Var mı bunu yasaklayan bir hikayemiz?

Son olaylar sırasında lüzumundan fazla yıpratılan Alman Lisesi ve Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencileri başta olmak üzere bütün gençlerimizden birinin çıkıp özür dilemesi gerekiyor.

Bütün bu komedi sürüp giderken, en akıllı lafı da Alman Liseli gençler ettiler zaten. FRP olarak bilinen fantastik oyunların Satanizm'le ilgisini derinlemesine (!) inceleyen medyaya, ‘‘Bütün intihar edenlerin boyları 1.70 olsaydı, boyu 1.70 olanlar mı şüpheli olacaktı’’ dediler.

Ben artık sıkıldım vallahi. Bunu bile yazmamak lazımdı ya, her neyse.
X