ANKARA HABERLERİ

Alternatif tiyatronun Ankara’daki tek adresi

Hürriyet Haber
01.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Dib Sahneyi Ankara’ya kazandıran tiyatro oyuncusu Erdal Beşikçioğlu, alternatif tiyatro oyunlarının da sahnelenmesi gerektiğini söyleyerek, izleyiciye normalin dışında bir oyun izlettirmek istediklerini belirtti.

Hürriyet Haber

BAŞKENT Ankara, klasik tiyatro oyunlarının aksine üslup açısından oldukça sert bir oyuna ev sahipliği yapıyor. Jez Butterworth’un yazdığı, İlham Yazar tarafından yönetilen “Mojo” Dib Sahne’de izleyiciyle buluşuyor. Oyun, gece hayatının kaybolmuş umutsuz insanlarına, uyuşturucuya, cinselliğe ve şiddete hiç alışık olmadığımız bir dille yaklaşıyor. Mojo’nun oyuncularından Nusret Şenay ise izleyicinin oyunda kendi yalnızlığını gördüğünü dile getirdi.

Etik sebeplerden dolayı

Ankara’da Devlet Tiyatroları’nın yetiştirdiği iyi bir izleyici kitlesinin olduğunu anlatan Erdal Beşikçioğlu, alternatif tiyatro yapılmadığını dile getirdi. Beşikçioğlu, tiyatro literatüründe Mojo gibi oyunların olduğunu ve bunların da izleyiciyle buluşması gerektiğini vurguladı. Ünlü tiyatrocu bu tür oyunları Devlet Tiyatroları’nda sergilemenin bir takım etik sebeplerden dolayı mümkün olmadığının altını çizdi.

Çok sert söylemler

MOJO’nun son dönem insan yalnızlığını anlatan farklı bir akım olduğunu söyleyen tiyatrocu Nusret Şenay da, oyunla ilgili bilgiler verdi. Şenay, Mojo’nun barda geçen bir oyun olduğunu, söyleyerek, “In yer face akımının bir oyunu. Çok örneği yok. Çünkü çok sert bazı söylemler içeriyor. Bu söylemleri çırılçıplak seyircinin yüzüne söylüyor. Sarsıcı oyun. Oyun barın farklı yerlerinde geçiyor. Bu yüzden izleyici, oyunları takip etmek için oturduğu koltuğu çevirmek zorunda” dedi.

Zor anlar çektik

Nusret Şenay, devlet tiyatrosu sanatçısı olarak Mojo’nun kendisine kattığı şeyin sürat olduğunu dile getirdi. Usta tiyatrocu sözlerini şöyle sürdürdü; “Ben devlet tiyatrosu sanatçısıyım. Şimdiye kadar klasik anlamda tiyatro yaptım. Mojo’nun bana kattığı şey sürat oldu. Oyun bazı bölümlerinde kurgulamakta çok zor anlar çektik. ”

Serüven arayışında

AVRUPA’da kanalizasyon ve kale gibi yerlerde tiyatro oyunlarının sahnelendiğini söyleyen Erdal Beşikçioğlu, bu akımdan yola çıkarak Dib Sahne’yi kurduklarını anlattı. Kulübün kurulma aşamasında Mojo’nun ellerinde var olan bir oyun olduğunu ifade eden Beşikçioğlu, oyunla ilgili olarak, “İngiltere ilk sahnelendiğinde çok ses getirdi. Biz de Ankara’da Devlet Tiyatroları’nın katı müziklerinin ve normal bir oyunun dışında oyun izlettirmek istedik” dedi.

Oyunculuk

Beşikçioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Ben gençlerle çalışmak istiyorum. Okuldan yeni mezun olan, bizim seçtiğimiz, oyunu emanet edebileceğimiz genç arkadaşlarla çalışmak istiyoruz. Benim hedeflediğim şey bir serüven. Bir oyunculuk arayışı. O yüzden bu serüven içinde genç arkadaşlarla var olmaktan gurur duyuyorum.”

Özel tiyatroların sıkıntıları var

ANKARA’da Devlet Tiyatroları’nın çok güçlü olduğuna değinen tiyatrocu, bilet fiyatlarının ise çok düşük olduğundan yakındı. Beşikçioğlu, özel tiyatroların maddi sıkıntıları ile ilgili olarak, şu şekilde konuştu; “Tiyatro yapıyorsunuz. Koltuğun maliyeti daha pahalı. Devlet Tiyatrolarının kar gütmek gibi bir amacı yok. Sosyal bir hizmet sunuyor. Ama biz özel tiyatrolar olarak, oyunu buluyoruz, telif ödüyoruz, oyunculara paralarını ödüyoruz. Çok masraflı”.

Oyunun hikayesi

OLAY Londra Soho’da Atlantic adlı bir gece kulübünde geçer. Sokakta şarkı söylerken keşfedilen 17 yaşındaki Parlak Johnny, Atlantik Kulüp’ün sahibi Ezra tarafından himaye edilmektedir. Ancak giderek büyüyen bir hayran kitlesine sahip olan Johnny için başka kulüp sahiplerinin de planları vardır ve gerektiğinde şiddete başvurmaktan çekinmezler. Soho, gece hayatına, kaybolmuş umutsuz insanlara, müziğe, uyuşturucuya, cinselliğe ve şiddete hiç de alışık olmadığımız bir dille yaklaşıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Alternatif tiyatronun Ankara’daki tek adresi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Şubat 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:27
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı