Ege Haberleri

  Alternatif tıpta işbirliği

  İZMİR, (DHA)
  03.09.2015 - 17:08 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası'nı ziyaret eden Gana Heyeti'nin Başkanı Gana Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Dr. John Hawkins Asiedu, İzmir ve Türkiye ile alternatif tıp, şifalı otlar, bal, kakao, turizm, mobilya gibi sektörlerde işbirliği yapmak istediklerini söyledi.

  84'üncü İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında İzmir'e gelen Gana delegasyonu kalabalık bir heyet ile İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret etti. Heyetin başkanlığını yapan Gana Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Dr. John Hawkins Asiedu, İzmir ile Gana'nın işbirliği için örtüşen birçok sektörleri bulunduğu bunlar arasında şifalı otlar, alternatif tıp ,bal,kakao turizm, mobilya gibi alanlar olduğunu söyledi. Birçok işbirliği alan olmasına karşın, ticaret hacmi çok düşük seviyelerde olduğunu ifade eden Asiedu, "Gana'nın AB ve ABD'ye vergisiz ihracat kolaylığı var. Bu fırsatı Türk işadamları değerlendiriyor. Ticaretimizi arttırmamızın önündeki en büyük engel Gana ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin altyapısını oluşturan Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması ile Çifte Vergilendirmeyi Önleme ve Serbest Ticaret gibi anlaşmaların henüz imzalanmamış olması. Müzakereleri süren bu anlaşmaların imzalanması ile ticaret hacminin artacağını umuyoruz" dedi. Türkiye ile ticarette yaşanan diğer sıkıntıların Türkiye'den Gana'ya direkt deniz taşımacılığı olmaması ve malların İspanya üzerinden Gana'ya ulaştırılması olduğunu söyleyen Asiedu, Türk Hava Yolları'nın taşımacılık navlun ücretinin çok yüksek olduğunu belirterek, Gana'ya haftada bir olan sefer sayısının daha da sıklaştırılmasını istediklerini dile getirdi.

  Alternatif tıpta işbirliği

  "GEREKLİ GİRİŞİMLERİ YAPACAĞIZ"

  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise Gana'nın kardeş ve dost bir ülke olduğunu belirtti. Oda olarak büyük önem verdiklerini Afrika'da Gana'nın öncelikli ülkelerden birisi olduğu söyledi. Demirtaş, 2013 yılında İTO üyelerinden oluşan kalabalık bir heyetle Gana'ya 3 günlük iş ve inceleme gezisi yaptıklarını, ziyarette bu ülkenin yanısıra ECOWAS (Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu) üyesi ülkelerin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarının katılımı ile bir toplantı düzenleyip, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi için görüştüklerini hatırlattı. Demirtaş, "Ama ne yazık ki bu kadar önem verdiğimiz Gana ile ticaretimiz istediğimiz seviyede değil. İki ülke arasında 2012 yılında 500 milyon dolar seviyelerinde olan ticaret hacmi daha sonra düşüşe geçti ve 2014 yılı sonunda 333 milyon dolar oldu. Bu bizim için kabul edilemez bir rakam. İki ülkenin potansiyelinin çok altında. Ülkelerimiz arasında müzakereleri süren anlaşmaların hızlandırılması için Ekonomi Bakanlığımız nezdinde girişimde bulunacağız. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil'e de navlun ücretlerin düşürülmesi için bir yazı göndereceğiz. Ticaretimizin arttırılması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

  Alternatif tıp alanında da İzmir Ekonomi Üniversitesi bünyesinde bulunan Tıp Fakültesi ile işbirliği yapılabileceğini belirterek, üniversitenin de bu konuda çalışmalar yaptığını ve Gana ile işbirliği yapılması için üniversiteye talimat vereceğini sözlerine ekledi. Öte yandan kalabalık Gana Heyeti'nde yer alan 9 aylık Nilan, herkesin ilgi odağı oldu. Nilan'ı seven İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, "İEF'ye gelen hem en kalabalık heyeti hem de en minik delagasyon üyesini ağırlıyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı