ANKARA HABERLERİ

Alternatif tedavi yöntemi Kriyoterapi ilk kez Ankara’da

Hürriyet Haber
03.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Erken evrede tanı konulan, cerrahi ve radyoterapi yöntemlerinin uygulanamadığı prostat ve böbrek kanseri hastalarına, alternatif tedavi yöntemi "Kriyoterapi" artık Türkiye’de de uygulanacak. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dursun, "Kriyoterapi yöntemi ile kanser hücreleri dondurularak ortadan kaldırılıyor" dedi.

Hürriyet Haber

PROSTAT ve böbrek kanseri hastalarına yeni bir umut olacak "kriyoterapi" yöntemi, artık Türkiye’de de uygulanacak.

Kanser tedavisinde uygulanan cerrahi (ameliyat) ve ışın tedavisi (radyoterapi) yöntemlerine alternatif olan "kriyoterapi" yöntemi, Türkiye’de ilk defa Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı "Üroonkoloji Ünitesi"nde uygulanmaya başlanacak.

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Dursun, "kriyoterapi" yöntemi ile kanser hücrelerinin dondurularak ortadan kaldırıldığını söyledi.

Kriyoterapi yönteminin, 2000’li yıllardan itibaren Avrupa’da ve ABD’de bazı merkezlerde aktif olarak yapıldığını belirten Dursun, yöntemin, Türkiye’de ilk defa GÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde uygulanacağını kaydetti.

Dursun, konusunda uzman olan 2 yabancı profesörün ekim ayında Türkiye’ye geleceğini ve GÜ Dekan Yardımcısı Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Sinan Sözen başkanlığındaki heyetle birlikte, 4 prostat ve bir böbrek kanseri hastasını ameliyat edeceklerini söyledi. Kriyoterapi yönteminin Türkiye’de ilk defa uygulanacağı için yabancı profesörlerin, ilk ameliyatlarda ekipte yer alacağını ifade eden Dursun, "Sonrasında da bu tür ameliyatlar, hastanemizde devamlı hale gelecek" dedi.

BAŞARI YÜZDE 80’İN ÜSTÜNDE

Prof. Dr. Ayşe Dursun, kriyoterapi yöntemi ile ilgili ABD’de 5, 7 ve 10 yıllık değerlendirme çalışmaları yapıldığını belirterek, Mart 1993-Eylül 2001 tarihlerini kapsayan 7 yıllık çalışmada, 590 prostat kanseri hastasının değerlendirildiğini ve hastaların yüzde 87’sinde kriyoterapi sonrasında yapılan biyopside kanserli dokunun kalmadığının tespit edildiğini söyledi. Allegheney General Hastanesi’nde de 963 hastanın takip edildiği 10 yıllık bir çalışmanın olduğunu anlatan Dursun, "10 yıl sonunda kriyoterapi ile tedavi edilen hastaların yüzde 70’inde hastalık olmadığı, yüzde 85’inde de işlem sonrası kontrollerde negatif biyopsi sonuçlarına varılmıştır."

KANSER ERKEN  EVREDE OLMALI

Doç. Dr. Sinan Sözen de kriyoterapinin, cerrahi ve radyoterapi yöntemlerine alternatif ve uzun dönem sonuçlarında da onlara eşdeğer olabilecek bir tedavi yöntemi olduğunu kaydetti.

Sözen, "Yöntem, kısmi organla sınırlı, erken evre ya da organın sınırlarını aşmamış, erken evrede tanı konulan böbrek tümörü ve prostat kanseri hastaları için kullanıldığında başarı şansı yüksektir" diye konuştu. Yaşam süresinin uzamasıyla birlikte, insanın ilerleyen yaşlarda erken evrede de olsa bu tür kanserlerle tanışabildiğini belirten Sözen, "Diğer tedavilere göre uygulanışı oldukça kolay ve klasik yöntemler kadar başarılı sonuçlar elde edilen yöntem sayesinde, yaşı veya mevcut hastalıkları (diabet, hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları gibi) nedeniyle ameliyat edilemeyen hastalar da tedavi olma şansına sahip olmaktadırlar" dedi.

Sözen, ameliyat öncesinde özel bir hazırlığa gereksinim duyulmadığını anlatarak, "Operasyon, genel ya da bölgesel anestezi ile yapılabilir. İşlem 2- 3 saat sürer ve hastalar ameliyattan 24 saat sonra normal yaşantılarına dönebilirler" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Alternatif tedavi yöntemi Kriyoterapi ilk kez Ankara’da haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:54
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:17
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı