Gündem Haberleri

  Alternatif Nobel ödülleri açıklandı

  Hürriyet Haber
  02.10.2003 - 13:22 | Son Güncelleme:

  Alternatif Nobel olarak bilinen ''Doğru Yaşam Ödülleri'', bu yıl Yeni Zelanda, Filipinler, Güney Kore ve Mısır'dan 4 kişi ve gruba verildi. Filipinler'den Walden Bello ve Nicanor Perlas, küreselleşmenin sonuçları ve alternatiflerinin nasıl uygulanabileceği konusunda sivil toplumu eğitme çabalarından dolayı ödüle layık görüldü.

  Ekonomik Adalet için Yurttaş Koalisyonu adlı Güney Koreli grup, sosyal adalet, sorumluluk ve yetenek üzerine kurulu reform programını geliştirmek ve geniş kitlelere yaymak için gösterdiği özen için ödüllendirildi.

  Ödüle layık görülen diğer bir grup ise Mısır sivil toplum örgütü SEKEM oldu. SEKEM, çizdiği, ekonomik kalkınmanın toplumsal ve kültürelgelişimle uyumlu kılınmasını öngören çalışma modelinden dolayı ödülü kazanırken, Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı David Lange de nükleer silahlardan arınmış bir dünya için yıllardır gösterdiği çabalar dolayısıyla ödüle layık görüldü.
   
  İsveçli-Alman yazar Jakob von Uexkul tarafından 1980 yılında kurulan vakfın, ''insanlığın karşı karşıya olduğu sorunlara diğer insanlara örnek olacak şekilde çözüm sunanları desteklemek'' amacıyla verdiği 2 milyon kronluk ödül, İsveç parlamentosunda 8 Aralık'ta düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı