« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Altay'la gurur duydum

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Murat Öztamur’la buluşan eski Kaptan Firuz Koçaş çok duygulandı

Siyah-beyazlı ekipte 1967-1972 yılları arasında kaptanlık yapan Koçaş, Altay'ı 27 yıl sonra 1.Lig'e taşıyan ekibin Kaptanı Murat'ı tebrik etti.

KSK'DE DE OYNADI İzmir basketbolunda ismini bir döneme altın harflerle yazdırdı Firuz Koçaş. Yeni nesil tanımasa da, eskiler Koçaş'ı mutlaka hatırlayacaktır. KSK'de yıllarca forma giyip, yöneticilik yaptığı için ‘‘Karşıyakalı Firuz’’ olarak bilinen Koçaş, 1967-72 arasında Altay'a da hizmet verdi. Bu yıllar, Altay'ın A.Ordu'yla birlikte İzmir'i 1.Lig'de temsil ettiği dönem.

TARİHİ BİR YIL 1.Lig'e 1972-73'de mendil sallayan Altay'ın eski Kaptanı Firuz Koçaş ile 1999-2000 sezonunda 27 yıllık hasrete nokta koyan ekibin Kaptanı Murat Öztamur, Hürriyet EGE kanalıyla buluştu. Eski ve yeni kaptanlar, geçmişteki Altay ile gelecekteki Altay'ı konuşurken, 2000-2001 sezonunun İzmir basketbolu için çok renkli geçeceğini, tarihi bir yıl olacağını söyledi.

ŞUBE KAPATILDI Altay'da 1971'de 579 sayıyla Sayı Kralı olduğunu hatırlatan Koçaş, ‘‘Oğuz, Mahmut, Reşat, Dolunay, Gürcan, İzzet, Özgün ve Ergin'li takımın kaptanlığını yaptım. Daha sonra Ankaragücü, KSK ve Muhafızgücü'nde oynadım. Ben ayrıldıktan bir sezon sonra Altay küme düştü, Basketbol Şubesi de kapatıldı. Yıllar sonra 1.Lig'e çıkan Altay'la gurur duydum’’ dedi

GALİKO'NUN KATKISI Bundan 30 yıl önce yönetici Jak Galiko'nun katkılarıyla Basketbol Şubesi'nin ayakta kalabildiğini vurgulayan Koçaş, ‘‘O dönemde Ankara ve İstanbul ekipleri zirveyi parsellemişti. Altınordu ve Altay kümede kalmak için mücadele ederdi. KSK daha 1.Lig'de yoktu. İnşallah bu çizgi değişir. Öncelikle iyi bir sponsora ihtiyaç var’’ diye konuştu.

KALICI OLACAĞIZ Koçaş, ‘‘Altyapı organizasyonu çok önemli. Bir dönemden sonra toplama takımla istikrar sağlanamaz. Ankaragücü'nde yıldızlar karması olmamıza rağmen, altıncı olmuştuk. Üç yabancı seçimi iyi yapılırsa, Altay'ın işi kolaylaşır’’ derken, KSK'nin altyapısından yetişen Murat Öztamur, 1.Lig'de kalıcı olmak için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler