« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Alt yapıda büyük değişim olacak

Galatasaray Futbol Akademisi Genel Koordinatörü Müfit Erkasap, sarı kırmızılı kulübün 106 yıllık tarihindeki en büyük başarının 2000 yılında kazanılan UEFA Kupası olduğunu söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

O dönem Fatih Terim’le birlikte teknik heyette yer alan Erkasap, Radyospor’da Özgür Sancar’ın canlı yayın konuğu oldu ve “Süper Kupa’da çok önemli, zaten başarılar önceki başarıların devamı olduğu sürece kalıcıdır. Süper Kupa zaferini de böyle algılamak gerekir. Ayrıca kişilerden çok kulübün başarısı önemlidir. Her ikisi de kulübün zaferidir” dedi.

ALTYAPIDA BÜYÜK DEĞİŞİM YAŞANACAK; 2000’Lİ YILLARDA OLDUĞU GİBİ YİNE ALTYAPIYA DAYANAN BAŞARILAR ELDE EDECEĞİZ

Erkasap, altyapı çalışmalarıyla ilgili olarak ise “Futbolda planları günlük yapmamak gerekir, altyapıdaki çalışmalar böyle düşünülerek yapılır. Biz altyapıda büyük bir değişiklik yapmak üzereyiz. 2000’li yıllara doğru elde ettiğimiz başarıda 11 tane altyapı oyuncusu vardı. Şimdi yine aynısını yapmaya çalışıyoruz. Fatih hoca buna çok büyük önem ve destek veriyor. Yöneticilerimiz de büyük bir destek veriyor” dedi.

FUTBOLCULARI HEMEN YARIŞMACI KULVARA ÇEKMİYORUZ; ÖNCE EĞİTİYORUZ

Müfit Erkasap, küçük yaş gruplarının uzun süredir ihmal edildiğini belirterek, “Geçen yıl şampiyon olan A2 takımından profesyonel takıma şu anda oyuncu vermiş değiliz, şu anda 1 ya da iki oyuncuyu vermeyi düşünüyoruz. Altyapılarda çalışılırken, yaş gruplarına göre değerlendirme yapmak gerekir. Biz şu an da 7 ve 8 yaş grubunu oluşturuyoruz. Bunun oluşumu yıllar sonra ortaya çıkıyor. Biz çalışmaya buralardan başlıyoruz. Maalesef Galatasaray’da son 3-4 yıl atlanmış durumunda biz bunu kapatmak için çalışıyoruz. 16 yaşından önce sporcularımızı yarışmacı baskının altına sokmuyoruz, daha çok eğitmek ve onları yeteneklerini keşfetmeleri için çalışıyoruz. O yaştaki çocuklara neden gelip gelmedin, mağlup oldun diye sormak çok yanlış olur” diye konuştu.

FATİH TERİM FUTBOLCULARIMIZ İÇİN BÜYÜK BİR MOTİVASYON KAYNAĞI OLUYOR

Fatih Terim’in altyapıyı çok yakından takip ettiğini belirterek, “Her hafta A2 takımımız A takımla maçlar yapar, hocamız, A2 takımı oyuncularını A takım antrenmanlarına alır. Bu oyuncularımıza büyük bir motivasyon sağlıyor. İsmail, Barış, Sadık, Hüseyin bunun yanında diğer arkadaşlar da var; onlar da zaman zaman katılıyorlar” dedi.

OKAN DERİCİ SÜPRİZ YAPABİLİR

Sezon başında E.Frankfurt’tan transfer edilen Okan Derici’nin her geçen gün aşama kaydettiğini belirten Erkasap, “Genelde A2 Takım’da oynuyor. A Takım’la da antrenmanlara çakıyor. Her geçen gün kendisini geliştiriyor.  Teknik kapasitesi çok yüksek, takıma katkısı çok iyi. Çizgisi sürekli yükseliyor. Fatih hocam bizi çok destekliyor; bilemiyorum Okan Derici bir bakarsınız bir gün A Takım’ın maç kadrosunda yer alabilir” şeklinde konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz