"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Alt sektörlerde yatırıma başladı

Alt sektörlerde yatırıma başladı

İzmir gayrimenkul sektöründe yaşanan canlanma, alt sektörleri de harekete geçirdi. Firmalar, İzmir’de mağaza açmaya başladı.

İNŞAATIN, ekonominin lokomotifi olduğu ve yüzlerce alt sektörü doğrudan etkilediğini bilmeyen yoktur. İzmir’de de son yıllarda bu lokomotif sektörde, ciddi bir canlanma var. Hal böyle olunca, İzmir’e konut yatırımı için gelenlerin yanına inşaatın alt sektörleri de eklendi. Elginkan Holding şirketlerinden Elmor, Türkiye’de 4’üncü mağazasını İzmir’de açtı. Firma, hem mevcut inşaat pazarındaki hareketlilik, hem de önümüzdeki günlerde hayata geçecek olan kentsel dönüşüm nedeniyle İzmir’de de yatırım kararı aldı.
Elmor A.Ş. Şirket Müdürü Hakan Günderen ile İzmir’de açtıkları mağazayı, kentsel dönüşüm, yenileme pazarını ve sektördeki gelişmeleri konuştuk. İzmir’de mağaza açma kararlarının arkasında gayrimenkul sektöründe yaşanan hareketliliğin olduğunu anlatan Günderen, şöyle devam etti:

İzmir’de potansiyel büyük
“Ciddi bir potansiyel var ve bu potansiyel her geçen gün harekete geçiyor. Biz de bu pazarda yerimizi mağaza açarak aldık. Bugün Türkiye’de genç nüfusunu dikkat aldığımızda, yılda 700 bin konutun üretilmesi gerekiyor. Buna kentsel dönüşümü de eklediğiniz zaman, bu sayı daha da artıyor. İzmir’in yıllık konut ihtiyacı ise 30 bin civarında. Yani 10 yıl içinde 300 bin konut yapılacak gibi gözüküyor. Bunun dışında 400 bin konut yenilecek. Bu rakamları gördüğümüzde kente çok doğru bir yatırım yaptığımızdan emin olduk.”

KONUT İTİCİ GÜÇ
2005 yılından itibaren konut alanında ciddi bir büyümenin başladığını aktaran Hakan Günderen, o yıl 550 bine yakın konut yapmak için ruhsat alındığını belirterek, “Daha sonraki yıllarda bu 960 binleri gördü. Geçtiğimiz yıl ise 765 bin konut ruhsatı alındı. 2005 öncesi bu oranlar, 150-200 bin civarındaydı. Dolayısıyla bu alandaki gelişme bizim pazarı da büyüttü. Islak zemin grubu olarak nitelendirilen sektörümüz, son iki yılda yüzde 30-35 civarında büyüdü” bilgisini verdi.

NİTELİKLİ ÜRÜN
Pazarın bu yıl adetsel değil niteliksel büyüme trendine girdiğine dikkat çeken Günderen, üst segment ürünlere talebin arttığını anlatarak, “Geçmişte hep ekonomik ürün tercihi ediliyordu. Son dönemde üretilen konutlarla birlikte nitelikli ürüne talep arttı. Bu sektör açısından önemli. Burada müteahhitlerin, ürünlerini satarken kullandıkları malzemeyi pazarlama ürünü olarak kullanmasının da büyük bir etkisi var. Şu anda elektronik fonksiyonlu ürünlerin yanı sıra, su tasarrufu sağlayan malzemelere ilgi var. Piyasada satılan herhangi bir armatür, dakikada 12-18 litre su tüketiyor. Bizim ürünlerimiz ise 4,5-6 litre. Hatta bazı elektronik ürünlerimizde bu, 1,9 litreye kadar düştü” dedi. Günderen, ıslak zemin pazarının ekonomik büyüklüğünün 3,5 milyar TL olduğunu, bunun yüzde 15’nin Ege’den geldiğini de sözlerine ekledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Geçmiş yıllarda yenileme pazarının çok aktif olduğunu aktaran Günderen, “Ancak kentsel dönüşümün başlamasıyla birlikte bu pazarda bir daralma var. Konutunun dönüşüme dahil olacağı düşüncesinde olan mülk sahipleri, evlerine bir çivi dahi çakmıyor. Bir yandan bu yaşanırken, öte yandan ise toplu konut projeleri, bu daralmayı dengeliyor. Yenileme pazarı kentsel dönüşümle birlikte bir daraldı. Bu daralmayı İzmir’de de hissediyoruz. Ama hem mevcut projeler, hem de kentsel dönüşüm nedeniyle bu daralmanın etkisi çok değil. Biz de, Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmalarını dikkatle takip ediyoruz. Bu süreçte yeni yapılacak olan inşaatlarda seramikten armatürlere kadar birçok ürüne ihtiyaç duyulacak. Bunun için yatırımlar yapıyor, kapasite artışına gidiyoruz. 2014’e kadar 70 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Ayrıca şu anda 4 olan mağaza sayımızı da 10’a çıkaracağız” diye konuştu.

***

6 ayda tamamladı  yüzde 50’sini sattı

DANIŞOĞLU Grup bünyesinde yer alan Aksaş İnşaat, İzmir Foça’da 60 konutluk Defne Evleri’ni satışa çıkardı. Yönetim Kurulu Başkanı Canhat Danışoğlu, Aksaş İnşaat olarak sadece Ege Bölgesi’nde değil Türkiye’nin pek çok ilinde önemli projeleri tamladıklarını belirterek, “Yeni Foça’da 5 milyon 500 bin lira yatırım tutarıyla inşa edilen Defne Evleri’ni, 6 ay gibi kısa bir sürede bitirdik” dedi.

Projede 62, 110 ve 140 metrekarelik 3 farklı daire tipinin bulunduğunu ifade eden Danışoğlu, “İzmir’e sadece 50 kilometre uzaklıkta bulunan projemiz, kent yaşamından kolayca sıyrılıp yeşilin ve mavinin tadını çıkarmak isteyenler için ideal. 35 dakikada kentten ayrılıp doğal yaşama geçebileceğiniz projemizde, 4 bin metrekare geniş bahçe alanı ve yürüyüş yolları bulunuyor. Yeni Foça’nın tam kalbinde 6 blok ve çevreye uygun olarak 3’er kattan oluşan Defne Evleri’ne yatırım yapmak isteyenler, dairelerin iç tasarımlarında kendilerine özel değişiklikler yapabilirler” diye konuştu. Danışoğlu, projeye yoğun bir ilgi olduğunu, yüzde 50’sini sattıklarını sözlerine ekledi.

Alt sektörlerde yatırıma başladı

 

X