Ege Haberleri

EGE

  Alsancak Limanı taranacak

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  DENİZCİLİK ve TSE'den Sorumlu Devlet Bakanı Ramazan Mirzaoğlu, İzmirli sanayici ve işadamlarına, İzmir Limanı'nı tarama ve ikinci limanı kazandırma sözü verdi. Ege Bölgesi Sanayi Odası'nın aylık olağan meclis toplantısına katılan Mirzaoğlu, ‘‘Alsancak Limanı'nı çamurdan kurtarmak için çalışmalara başladık. İzmir'in ikinci liman ihtiyacı da çok önemli. Bu konuda da çalışmalar yapacağız. İzmir her türlü hizmete layık’’ dedi.

  ÜÇ tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin, denizcilik ülkesi olmadığını belirten Mirzaoğlu, Denizcilik Bakanlığı'nın kurulması konusunda hükümet ortaklarının hemfikir olduğunu söyledi. Denizcilik politikası oluşturulmasıyla, özel sektörün önünü açacaklarını belirten Mirzaoğlu, limanlardaki gemilerin yüzde 65'inin yabancı olduğunu söyledi. Mirzaoğlu, bunun yüzde 80'inin de Yunanistan'a ait olduğunu ifade etti.

  ÖZEL sektörün, yük ve yolcu taşımada etkin hale gelmesini teşvik edici önlemler alacaklarını vurgulayan Mirzaoğlu, girişimci Türk özel sektörünün bir yıl içinde ticaret filosunu ikiye katlayacağına inandığını söyledi. Bu yıl 13 arama kurtarma istasyonunu kurduklarına da dikkati çeken Mirzaoğlu, ‘‘2001'de bu sayı 37'ye çıkacak ve yat turizminden aldığımız pay artacak. Arama kurtarma istasyonları olmadığı için bizim kıyılarımıza yatçılar gelmek istemiyordu’’ diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı