KIRKLARELİ HABERLERİ

BABAESKİ HABERLERİ

Alpullu Şeker Fabrikası 4 yıl sonra pancar alımlarına başlıyor

DHA
13.09.2017 - 12:30Son Güncelleme : 13.09.2017 - 12:30
DHA


Vahit İŞBAŞARAN/BABAESKİ(Kırklareli),(DHA)-KIRKLARELİ'nin Babaeski İlçesi'ne bağlı Alpullu Beldesi'nde bulunan Alpullu Şeker Fabrikası, 4 yıl aradan sonra cuma günü pancar alımlarına başlayacak.

Babaeski İlçesi'ne bağlı Alpulu Beldesi'nde Mustafa Kemal Atatürk'ün 1926 yılında kurduğu fabrikalardan biri olan Alpullu Şeker Fabrikası, son 3 yıldır üretim kapasitesi düşük olduğu gerekçesiyle kapanma noktasına geldi. 1990'lı yıllarda yıllık 600 bin ton üretim yapılan tesisler, Trakyalı çiftçinin şeker pancarı üretimini bırakması nedeniyle 2014 yılından itibaren yapılan alımları işlenmek üzere diğer fabrikalara gönderdi ve kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Panko Birlik Genel Başkan Yardımcısı ve Alpullu Pancar Ekicileri Kooperatif Başkanı Ramis Özgen, bölge çiftçisi ile şu anda yaklaşık 300 çalışanı bulunan tesisleri yeniden hayata geçirmek için çalışma başlattı. Çiftçiler, kendilerinden 150 bin ton ön taahhüdü yerine getirmek Trakya genelinde çalışma yaparak, pancar ekimi yaparak fabrikanın kapanmasını önledi.

Alpullu Şeker Fabrikası üretecilerin sahip çıkmasıyla birlikte 4 yıl aradan sonra yeniden yapılacak alımlar için tören düzenlenecek. Kadrolu 115, geçici 40 civarında işçi ile yeni kampanya dönemine başlayacak fabrikadaki alımlar sırasında çiftçilere ödüller verilecek.Pankobirlik Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Dal, Şeker İş Şube Başkanı Orhan Saltık ve TEMA gönüllüsü  Hakan Dedeoğlu Alpullu Şeker Fabrikası'nı ziyaret ettiler. Hakan Dedeoğlu, "4 yıl aradan sonra Ata'mızın eseri olan şeker fabrikasının bacası tütecek. Türkiye'nin ilk şeker fabrikası ve sanayi kuruluşu olan fabrikamızın Trakya topraklarına hizmet etmeye devam ediyor olması şahsım ve bölge halkı adına mutluluk vericidir. Yıllardır, gerek pancar, gerekse topraklarımız adına, dolayısıyla çalışanlar noktasında iş ve aş sorunlarının çözümü adına 1926'dan beri bölge ve Türkiye'nin hizmetinde olan fabrika çeşitli sebeplerden dolayı üretimine ara vermişti, aslında verdirilmişti. Mesele hiçbir zaman siyasal olmamasına karşın, bazı çevrelerin kişisel çıkarları adına ara verilmiş olan üretim, özellikle Ankara da genel müdürün değişimi ve fabrika müdürünün tecrübeleriyle ve tabi ki Pankobirlik'in, Şeker-İş Sendikası'nın çalışanları başta olmak üzere bir çok duyarlı anlayışın birlikte hareket etmesi sebebiyle 15 Eylül'de  fabrikamızı açmış olacağız" dedi.
B

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Babaeski haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Babaeski haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Alpullu Şeker Fabrikası 4 yıl sonra pancar alımlarına başlıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:05
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:16
  • İkindi
   16:43
  • Akşam
   19:21
  • Yatsı
   20:51
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  KIRKLARELİ NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Bizim Eczanesi

   Babaeski
  Sayfa Başı