Alptürk: Telekom GSM işinde engelleniyor

Hürriyet Haber
06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

GSM işinde Türk Telekom'un birtakım güçler tarafından engellendiğini açıklayan Türk Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, bu konuda sürekli engeller çıkarıldığını belirtti.

TÜRK Telekom Genel Müdürü İbrahim Hakkı Alptürk, ‘‘Bir güç veya güçler yumağı Türk Telekom GSM işini yapmasın veya çok geç yapsın diye sürekli engeller zinciri çıkarıyor’’ dedi. Alptürk, ne pahasına olursun olsun Türk telekom'un bunu yapmak zorunda olduğunu da vurguladı.

EuroForum'un düzenlediği uluslararası ‘‘Türkiye'de Telekomünikasyon Zirvesi’’nde konuşan Alptürk, şirketin GSM işine girip girmemesi konusunda çok tartışma yaratıldığını belirterek, şunları söyledi:

‘‘Hakikaten psikolojik olarak bu işi yapmayalım diye üzerimizde bir sıkıntı var. Bir hayli çok engelle karşılaşıyoruz. Bunun da sıkıntısını, üzüntüsünü yaşadığımı özellikle belirtmek istiyorum. Bir şekilde bir güç veya güçler yumağı, Türk Telekom bunu yapmasın veya çok geç yapsın diye sürekli engeller zinciri oluşturuyor. Ne olursa olsun ne pahasına olursa olsun bunu aşmak ve yapmak zorundayız. Kendisine tanınmış bir haktır.’’

İDEAL ORTAK NASIL OLMALI?

Konuşmasında Türk Telekom'un özelleştirilmesine ilişkin yapılan son düzenlemeler hakkında da bilgi veren Alptürk, şunları söyledi:

‘‘Yönetim tamamen stratejik ortağa bırakılacak. Yapılan son düzenlemelerle stratejik ortağın teknolojik altyapıya sahip olması konusu biraz esnemiş gibi gözüküyor. Ancak böyle olmaz diye temenni ediyorum. İdeal ortak, bizden teknoloji olarak ileri olmalı ve büyük bir şirket olmalı. Benim gönlümde yatan ortak bu.

Türk Telekom'un satışından sonraki yönetim kurulunda Türk tarafı çoğunluğu oluşturmasına karşın, personel, idari, mali, yönetim ve şirket ana sözleşmeleri gibi konuların oy birliği ile alınacağını hatırlatan Alptürk, ‘‘Stratejik ortak kabul etmediği taktirde hiçbir şey yapılamaz’’dedi. ‘‘Arzu edilen midir? Tamamen siyasi bir karardır. Bizim saygı göstermekten başka yapacak hiçbir tercihimiz yoktur’’ diyen Alptürk, Türk Telekom'un bugün geldiği noktanın küçümsenmemesi gerektiğini vurguladı.

KÁR 450 TRİLYONU AŞACAK

Alptürk'ün verdiği bilgiye göre, Türk Telekom'un hat kapasitesi 21 milyon 142 bine, abone sayısı da 18 milyon 289 bine ulaştı. Şirketin bu yılı 450-470 trilyon lira kárla kapatacağının tahmin edildiğini vurgulayan İbrahim Hakkı Alptürk, sözlerini şöyle tamamladı:

‘‘Şirketin aylık cirosundan özelleştirmeyle ilgili fona yüzde 15 aktarma yapılıyor. Bu maddi olarak zayıflatıyor. Yıl sonu 462 trilyon lira yatırılmış olacak. Toplam kárı 900 trilyonun üzerine çıkıyor. Türk Telekom'u böyle düşünmemiz gerekiyor. Stratejik satıştan sonra bu para kesilmeyecek.’’

TAVAN VE TABAN FİYAT GELİYOR

Telekomünikasyon Kurulu Başkanı Fatih Mehmet Yurdal ise, yakında sektördeki hizmetler konusunda tavan ve referans fiyatlar koyacaklarını belirtti. Bu konuda çalışmaların yürütüldüğünü belirten Yurdal, sektörde verilen lisansların 2001 yılından itibaren kendilerine verilmesi konusunda Ulaştırma Bakanlığı'na teklifte bulunacaklarını kaydetti. Sesli iletişim tekelinin 2003 yılı sonuna kadar Türk Telekom'da olduğunu, ancak bazı şirketlerin illegal olarak bu hizmete ilişkin çalışmalar yaptıklarını belirten Yurdal, ‘‘Bunun tesbiti çok zor’’ dedi.

Yurdal, Rekabet Kurumu ile bazı konularda yetki kullanımı açısındankarmaşa yaşanmaması için uzmanların biraraya gelerek yetkileri bir protokole bağlayacaklarını ve konulara öyle bakılacağını da açıkladı. Yurdal, Türk Telekom'un hissesi satılıyor diye bazı kamusal yükümlülüklerden kurtulmasının mümkün olmadığını da söyleyerek, şirketin yapacağı bu hizmetlerin karşılığının devletçe ödeneceğini belirtti. Yurdal bu arada Türkiye'nin telekomünikasyonda kurulu oluşturmakta geç kaldığını söyledi. Böyle bir kurumun özellikle yabancı yatırımcılara güveninirlik sağladığını ifade eden Yurdal, ‘‘Yatırımcılar hükümetin güdümünden uzak bir bağımsız kuruma güveniyorlar ve memnunlar’’ diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı