« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Alptekin ve Yanıt para ödüllerini iade edecek

Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü, dopingli çıkan milli atletler Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt'a verdiği toplam 2.2 milyon TL turarındaki para ödüllerini resmen geri istedi.

Ercan ATA / DHA
SON GÜNCELLEME

Uluslararası şampiyonalarda madalya kazanan milli atletler Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt ile, antrenörleri ve kulüpleri devletten aldıkları 2 milyon 229 bin 110 TL tutarındaki maddi (Cumhuriyet Altını) ödüller geri iade edecekler.

Spor Genel Müdürlüğü Dış İlişkiler Daire başkanlığı, doping yaptıkları tespit edilen bu sporcuların, antrenörlerinin ve kulüplerinin aldıkları ödül miktarlarını belirleyerek, Spor Genel Müdürlüğü Hukuk Dairesi'ne gönderdi.

SPORCULARA, ANTRENÖRLERE VE KULÜPLERE YAZI GÖNDERİLDİ
Hukuk Dairesi de ödüllerin geri alınması için harekete geçti. Ödüllerin iadesi için Aslı Çakır Alptekin’in kendisine, antrenörleri Cüneyt Yüksel, İhsan Alptekin, Muharrem Or'a ve kulübü Üsküdar Spor Kulübü'ne, aldıkları ödüllerin geri verilmesine dair yazı gönderildi.

Aynı şekilde Nevin Yanıt ile, antrenörleri Cahit Yüksel, Satılmış Atmaca ve Fenerbahçe Spor Kulübü'ne ihtar yazısı gönderildi.

Ödüller belirtilen sürede geri iade edilmediği taktirde, sporcular, antrenörleri ve kulüpleri hakkında yasal işlem başlatılacak.

Spor Bakanlığı ve Spor Genel Müdürlüğü'nün daha önce dopingli çıkan birçok sporcudan para iadesi istemediği belirtidi. Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt, ödülleri iade etmeleri istenen ilk sporcular olacak.

GERİ İSTENEN ÖDÜLLER ŞÖYLE

NEVİN YANIT:
Alptekin ve Yanıt para ödüllerini iade edecek
Alptekin ve Yanıt para ödüllerini iade edecek

ASLI ÇAKIR ALPTEKİN:
Alptekin ve Yanıt para ödüllerini iade edecek
Alptekin ve Yanıt para ödüllerini iade edecek

Ayrıca bu sporculara özel olarak resmi kurum ve kuruluşlar ile işadamları tarafından verilen ödüllerin de geri isteneceği öğrenildi.

ELVAN ABEYLEGESSE DE TOPUN AĞZINDA
Öte yandan soruşturması devam eden Elvan Abeylegesse’nin de cezası belli olduğu taktirde, dopingli yarıştığı ve derece yaparak ödül aldığı yarışmalardaki verilen ödüllerde geri istenecek.


Bunları da Beğenebilirsiniz