Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Alper Denizli'nin gururu

Erzurum'da dün sona eren 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda (Universiade Erzurum 2011) artistik patinaj buz dansında çiftlerde Alisa Agafonova ile birlikte ikincilik kürsüsüne çıkarak ülkemize tek madalyayı kazandıran Alper Uçar, Denizli'nin gururu oldu.

OSMAN NURİ BOYACI - DENİZLİ / DHA
SON GÜNCELLEME

Denizli'de doğan ve eski Sanayi Odası Başkanı Feridun Alpat'ın torunu olan 26 yaşındaki Uçar'ın başarısı, kentte büyük sevinç yarattı.

Denizli'de doğan Alper Uçar, küçük yaşta babası mimar Abdullah Uçar ve annesi bankacı Ümit Uçar'la birlikte Ankara'ya taşındı. TED Koleji'ni ve Macaristan'da Spor Akademisi'ni bitiren Uçar, 6 yaşında buz patenine başladı. Erkekler artistik patinajında iki Balkan şampiyonluğu ve bir Türkiye şampiyonluğu bulunan Uçar, 52 ülkeden 1593 sporcunun katıldığı Universiade Erzurum 2011'de çiftler artistik patinajda Alisa Agafonova ile piste çıktı. Agafonova-Uçar çifti, bu kategoride ikinci olarak oyunlarda ülkemize tek madalyayı kazandırdı.

Torunu ile gurur duyduğunu söyleyen eski Denizli Sanayi Odası Başkanı mimar Feridun Alpat, "Bu başarı 20 yıllık bir çalışmanın sonucu. Alper, 6 yaşından bu yana buz pateni yapıyor. Pek çok şampiyonada derece aldı. İlk kez çiftlerde yarıştı. Aldığı ikincilik göğsümüzü kabarttı. Keşke diğer sporcularımız da madalyalar kazansaydı" dedi.

25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'nda kafile başkanlığı yapan Denizli İhraçatcılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert ise, "Alper, Alisa ile birlikte elde ettiği başarıyla spor tarihimize geçti. Çok iyi bir ikili oldular. Bundan sonraki hedefleri altın madalya olacak. Alper'in Denizlili olması ise bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu" diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz