Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Alparslan Türkeş’i Erdoğan istemedi

  Umut ERDEM/ANKARA
  01 Eylül 2015 - 01:22Son Güncelleme : 01 Eylül 2015 - 01:22

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında, 1991’de Refah Partisi (RP) ve Islahatçı Demokrasi Partisi (IDP) ile yapılan seçim ittifakını anlatırken o dönemde RP İstanbul İl Başkanı olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, MHP lideri Alparslan Türkeş’in Kayseri’den aday gösterilmesini engellemeye çalıştığını söyledi.

  Basına kapalı yapılan toplantıda Bahçeli’nin gündemdeki konuları değerlendirdiği öğrenildi. Seçim hükümetinde Başbakan Yardımcısı olan Tuğrul Türkeş’i doğrudan eleştirmeyen Bahçeli, kendilerinin “her şeye hayır” diyen kesim gibi gösterilmeye çalışıldığını, ancak bunun doğru olmadığını anlattı. Çok daha zor şartlarda Refah Partisi ile geçmişte seçim ittifakı yapıldığını anlatan Devlet Bahçeli, şunları söyledi:


  İttifaka karşı çıkmıştı


  “1991 yılındaki seçimlerde RP ve IDP ile seçim ittifakı gündeme geldi. Yapılan ittifak kapsamında rahmetli Başbuğ Alparslan Türkeş’in Kayseri’den milletvekili adayı yapılması gerekiyordu. RP’den Sayın Oğuzhan Asiltürk başbuğumuzu ziyaret etti. Görüşmede benim de bulunmamı istediler. Asiltürk, İstanbul İl Başkanı Tayyip Erdoğan ve güneydoğudaki bazı il başkanlarının ittifaka karşı çıktığını, itirazların önüne geçilmesi için Kayseri’nin iki bölge olduğunu ve birinci bölgeden Türkeş’in bağımsız olması gerektiğini, başka aday göstermeyeceklerini ve rahatlıkla seçilebileceğini söyledi. Başbuğ benim fikrimi sorunca ‘Kabulü mümkün değil. Böyle bir teklif ediliyorsa, Sayın Necmettin Erbakan ve Sayın Aykut Edibali’nin de nezaketen bağımsız girmesini beraber teklif etmek lazım ancak bu durumda bile kabul edilemez’ yanıtını verdim. Asiltürk, bizim Başkanlık Divanı toplantımıza da katılmak istedi ancak reddettik. Sonra ittifak kuruldu. Kürt Raporu hazırlatan Erdoğan’ın itirazlarına rağmen rahmetli Başbuğ, Yozgat’tan milletvekili adayı gösterildi. Bugünkü gelişmeleri buna göre değerlendirmek gerekir.”

  Etiketler: Türkeş , bahçeli , Erdoğan , mhp , ak parti

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı